DODAJ

Wrocław: Miasto sprzeda zabytkową kamienicę w sąsiedztwie dawnego szpitala na Nadodrzu

Kamienice i zabytki / Wrocław
Wrocław: Miasto sprzeda zabytkową
Mariusz Bartodziej
2019-06-27 11:39:27
Remont budynku przy ulicy Poniatowskiego rozpoczął się w 2008 roku. Dwa lata później wykonawca zszedł z budowy, nie zakończywszy robót. Dziś kamienica jest nieużytkowana. Plan miejscowy nie obejmuje tej nieruchomości. Znajduje się ona tuż przy osiedlu Lokum Vena realizowanym przez Lokum Deweloper.

Magistrat dodał 3 czerwca do swojej oferty nieruchomości działkę nr 126/1, o powierzchni 464 mkw. Nie obejmuje jej żaden plan miejscowy. Mieści się przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 6 na Nadodrzu. Stoi na niej pięciopiętrowa kamienica. Jej powierzchnia użytkowa wynosi około 1 878 mkw. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Urzędnicy nie wyznaczyli jeszcze daty przetargu.

UM Wrocławia


Niedokończony remont sprzed lat

Miasto postanowiło w połowie 2007 roku wyremontować kamienicę przy ul. Poniatowskiego 6. Zarząd Zasobu Komunalnego musiał jednak unieważnić trzy postępowania – dwa z powodu braku ważnych ofert, a jedno z racji propozycji przewyższających zaplanowany budżet. Rozstrzygnął dopiero czwarty przetarg, w grudniu. W lutym 2008 roku podpisał umowę z wykonawcą – firmą Budownictwo Inżynieria Lądowa PPHU Maksel-Styl. Oczekiwała 3 mln 507 tys. zł (najwyższa oferta wyniosła wówczas 4 mln 96 tys. zł).

Zakres prac obejmował remont elewacji frontowych, remont elewacji podwórzowych wraz z dociepleniem wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, remont dachu, piwnic wraz z izolacją pionową i poziomą oraz  klatki schodowej, zmianę systemu ogrzewania na podłączenie do sieci miejskiej centralnego ogrzewania – wylicza Urszula Hamkało, rzecznik prasowy ZZK.

Rok później, po wykonaniu części zadania, prace zostały wstrzymane. W grudniu 2010 roku wykonawca zerwał umowę i zszedł z placu budowy przed dokończeniem inwestycji. Dwa lata później w budynku doszło do dwóch pożarów. Dziś kamienica pozostaje w całości wykwaterowana i nieużytkowana.

fot. alsen strasse 67

Prawie 300 mieszkań na poszpitalnym obszarze

Sąsiedni teren dawnego, zabytkowego szpitala odkupił w 2016 roku od Uniwersytetu Medycznego Lokum Deweloper S.A. Zapłacił 16,5 mln zł. Stawia na nim osiedle Lokum Vena. Jego szczegóły przedstawialiśmy w maju dwa lata temu. W zrewitalizowanych i nowych obiektach będzie dostępnych niespełna 300 mieszkań.

mat. inwestora/lokum-deweloper.pl


Zabytkowe dawne liceum już sprzedane

Miasto sprzedało w ostatnich latach już jedną nieruchomość przy ul. Poniatowskiego – tę zlokalizowaną pod numerem 13. Za zabudowaną działkę o powierzchni 447 mkw. trójka osób fizycznych zapłaciła w październiku 2013 roku 1 mln 51 tys. zł (cena wywoławcza wynosiła 1 mln 40 tys. zł). Na parceli znajduje się budynek z przeznaczeniem na cele wielorodzinne bądź biurowe. To dawny Dom Dyrektora w zespole Wyższej Szkoły dla Dziewcząt im. Cesarzowej Wiktorii, a następnie Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Od 2012 roku znajduje się w rejestrze zabytków.

UM Wrocławia