DODAJ

Wrocław: Miasto dokłada prawie pół miliona do rewitalizacji skweru na styku Nadodrza i Ołbina

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Miasto dokłada prawie
Mariusz Bartodziej
2018-11-26 11:07:48
W drugim przetargu na przebudowę skweru Skaczącej Gwiazdy wykonawcy znów oczekiwali więcej, niż spodziewał się magistrat. Mimo to wybrał ofertę Park-M Poland sięgająca 2,3 mln zł. –  Czekaliśmy na ten remont od lat. To miejsce przypomina obraz nędzy i rozpaczy – komentuje mieszkanka Nadodrza.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 22 listopada przetarg na na I etap zagospodarowania skweru Skaczącej Gwiazdy. To teren w kwartale ulic Prusa, Na Szańcach i Świętokrzyskiej oraz placu Bema, o powierzchni niespełna hektara, o wymiarach około 220x45 m. Wykonawcą została firma Park-M Poland Sp. z o.o. Na przeprowadzenie robót budowlanych ma czas do 28 czerwca 2019 roku. Następnie przez trzy lata zajmie się pielęgnowaniem zieleni.

Materiały inwestora


Oaza zieleni zamiast czarnej dziury

Na naszych osiedlach [Ołbin i Nadodrze – przyp. red.] jest mało zieleni, a to miejsce przypomina obraz nędzy i rozpaczy – chaszcze, śmieci, rozpadające się murki i schody, klepisko zamiast trawy, zaniedbana roślinność – mówi nam Izabela Duchnowska ze stowarzyszenia Nowe Nadodrze. 

Cieszy się, że projekt przewiduje oprócz placu zabaw utworzenie również miejsca dedykowanego osobom starszym.

Czekaliśmy na ten remont od lat i przyznam, że nie mogę się doczekać momentu, kiedy zamiast tej czarnej dziury będziemy mieli oazę zieleni – stwierdza Izabela Duchnowska.

Materiały inwestora


Materiały inwestora


Miasto dokłada pieniędzy po pierwszym fiasku

O ogłoszeniu listy ofert w przetargu donosiliśmy w tym miesiącu. Zgłosiło się dwóch uczestników, obaj zapewnili pięcioletnią gwarancję. Park-M Poland zaproponowało wykonanie zadania za 2 mln 299 tys. zł brutto, a Spes City Sp. z o.o. – za 2 mln 586 tys. zł. Miasto zamierzało wydać 1 mln 827 tys. zł, ale zdecydowało się zwiększyć przygotowaną kwotę.

Pierwszy przetarg ZZM unieważnił we wrześniu z powodu zbyt wysokich ofert. Przystąpiły do niego te same spółki. Były wówczas gotowe zrealizować prace odpowiednio za 2 mln 669 tys. zł i 3 mln 70 tys. zł. Zamawiający planował natomiast wydać 2 mln 92 tys. zł.

Materiały inwestora


Materiały inwestora


Zwycięska firma zacznie od rozbiórki ścieżek, murków, ławek i koszy na śmieci, czy boiska do koszykówki. Zamontuje natomiast 12 ławek, 13 koszy na odpady,  8 stojaków na rowery, 7 murków (kwietników) z siedziskami, 2 stoliki do gry w szachy i piaskownicę z 4 ławkami.

Park-M Poland utworzy trzy place zabaw: dla dzieci do 3 lat (bujak, zestaw zabawowy i huśtawka typu bocianie gniazdo), od 3 do 6 lat (lustra śmiechu, tunele pod skarpę i zestaw zabawowy) oraz powyżej 6 lat (m.in. linarium, karuzela rodeoboard i podwójna wirująca huśtawka). Ponadto powstanie siłownia zewnętrzna z orbitrekiem, wioślarzem, twisterem oraz drabinką gimnastyczną.

W ramach przedsięwzięcia wykonawca zajmie się też nasadzeniem 33 drzew (m.in. lipy, kasztanowce i klony), 1451 krzewów, 56 róż, 122 traw i 94 bylin.

Za projekt odpowiada pracownia Zielony Ogród Tatiana Nowosad.

Materiały inwestora


Materiały inwestora


Materiały inwestora


Materiały inwestora


Więcej zieleni przy pobliskim bulwarze

Miasto planuje zrewitalizować również pobliski bulwar. Koszt inwestycji to prawie 2 mln zł. Jej realizacja opóźni się jednak m.in. z powodu braku pracowników u potencjalnych wykonawców. O szczegółach pisaliśmy w tym miesiącu.

Materiały prasowe