Miasto obetnie wydatki na promocję i inwestycje

Miasto obetnie wydatki na promocję i inwestycje

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Więcej na oświatę, pomoc społeczną i kulturę, mniej na inwestycje, promocję i sport - tak w ogólnym zarysie kształtują się przyszłoroczne wydatki z miejskiej kasy. Wczoraj założenia budżetu poznali wrocławscy radni - głosowanie w Radzie Miejskiej zaplanowano na 29 grudnia.

Najważniejszym założeniem przyszłorocznego budżetu, o którym Was już informowaliśmy, jest nadwyżka w wysokości 156 mln zł. Urzędnicy przewidują, że dzięki temu zadłużenie miasta spadnie o 135 mln zł.

- W przyszłym roku będziemy kończyć inwestycje, rozliczać je, a także przygotowywać się do kolejnych programów unijnych. Nasz budżet będzie zrównoważony – tłumaczy Marcin Urban, miejski skarbnik.

Ogółem dochody budżetu mają wynieść 3 559 mln zł – to o ponad 100 mln mniej niż w obecnym roku. Spadną więc też dochody per capita (czyli na mieszkańca) do 5 622 zł. Ale to i tak jeden z najwyższych poziomów wśród największych miast w Polsce – więcej dochodów na jednego mieszkańca ma tylko Gdańsk (5708 zł), mniej – Katowice (5161 zł), Poznań (4900 zł) i Kraków (4636 zł).

- Przewidujemy m.in. więcej wpływów z podatków – tłumaczy Urban.

Z kolei wydatki z budżetu w 2012 roku spadną do poziomu 3 403 mln zł. 


O prawie połowę zmaniejszą się wydatki bieżące związane z transportem i łącznością (1 144 mln złotych w 2011 r. , 635 mln zł w przyszłym roku). Miasto obetnie również środki na promocję (z 28 do 17 mln złotych), sport (z 46 do 40 mln zł), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

Więcej pieniędzy urzędnicy wydadzą na oświatę, pomoc społeczną, a także na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Wydatki na tę ostatnią dziedzinę wzrosną ze 120 mln do aż 273 mln złotych. Związane jest to budową Narodowego Forum Muzyki i Teatru Capitol.

Spółki miejskie, przy wsparciu magistratu zaczną w przyszłym roku m.in. budowę Afrikarium (200 mln złotych na ten cel w 2012 r.) i parkingu podziemnego przy Hali Stulecia (50 mln zł). MPWiK na inwestycje wodno-kanalizacyjne wyda 577 mln złotych.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA