Miasto oszczędza energię w szkołach: zamrożone faktury i remonty na cudzy koszt

Miasto oszczędza energię w szkołach: zamrożone faktury i remonty na cudzy koszt

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Magistrat pochwalił się nowym pomysłem na to, jak zmniejszyć koszty ponoszone na dostarczenie energii do szkół. Urzędnicy chcą, by zewnętrzna firma na własny rachunek przeprowadziła w budynkach oświatowych prace termomodernizacyjne, które spowodują, że faktury za media będą niższe. Część zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy trafi do inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Pracownicy urzędu miejskiego szacują, że w ten sposób koszty energii zmniejszą się o ponad 1,2 mln złotych rocznie.

Plan urzędników jest taki: wyłoniona w przetargu firma na swój koszt wyremontuje budynki wrocławskich szkół, tak by poprawić ich bilans energetyczny. Dzięki temu zmniejszą się faktury za media (czyli wodę, prąd czy gaz), a pozyskane w ten sposób oszczędności trafią do kieszeni inwestora. Magistrat deklaruje, że chce "zamrozić" ponoszone przez siebie koszty na poziomie faktur z końca 2012 roku.

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski tłumaczy, że miasto na nowym rozwiązaniu zyska w dwójnasób.

- Będziemy mieć za darmo wyremontowane szkoły, a także "zamrożone" koszty utrzymania budynków. Czyli przez najbliższe 15-20 lat za media w szkołach będziemy płacić tyle samo, co w tym roku, niezależnie od inflacji i innych czynników - podkreśla Wojciech Adamski.

Kontrakt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zostanie podpisany w tzw. formule esco (zakładającej, że prace termoizolacyjne zmniejszą faktury za media, a z oszczędności pokryte zostanie wynagrodzenie wykonawcy). To, ile procent oszczędności zabierze wykonawca remontów, zależy od rozstrzygnięcia przetargu. Urzędnicy podkreślają, że może to być zarówno 100, jak i 40 procent.

- Firmy same muszą sobie przekalkulować, czy bardziej opłacalny jest dla nich większy przychód w krótszym czasie, czy niższy przez więcej lat - dodaje Wojciech Adamski.


Na pierwszy ogień pójdzie tylko niewielka część wrocławskich obiektów oświatowych.

- Wykonano audyty w 267 budynkach, a na ich podstawie wytypowano 70 obiektów kwalifikujących się do remontów poprawiających ich bilans energetyczny. Spośród nich wskazano zaś 21 najbardziej efektywnych ekonomicznie budynków - wylicza Olga Raduchowska z wydziału edukacji we wrocławskim urzędzie miejskim.

Urzędnicy wyliczyli, że koszt modernizacji tych 21 budynków wyniesie niespełna 12 mln złotych, a spodziewane efekty (czyli zmniejszenie kosztów energii) to ponad 1,215 mln zł rocznie. Prosty okres zwrotu inwestycji oszacowano na 9,8 lat.

- Rynek na naszą propozycję wstępnie odpowiedział "tak", firmy uznały to za interesujące rozwiązanie. W pierwszym etapie wytypowaliśmy 21 najbardziej zdekapitalizowanych obiektów, czyli jednocześnie takich, których wyremontowanie może przynieść największe oszczędności - tłumaczy Wojciech Adamski.

Pozostałe budynki wrocławskich szkół zostaną objęte programem, gdy wejdą w życie tzw. "białe certyfikaty". To system wsparcia termomodernizacji, który obecnie jest uruchamiany na mocy ustawy o efektywności energetycznej.

Przetarg na remont pierwszych 21 obiektów ma zostać ogłoszony na przełomie listopada i grudnia.

- Umowę chcielibyśmy podpisać w maju przyszłego roku, tak, aby remonty w szkołach mogły zacząć się w czerwcu, czyli na początku wakacji - dodaje Wojciech Adamski.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA