Apel do prezydenta: zamiast iluminacji rekonstruujmy hełmy kościelnych wież

Apel do prezydenta: zamiast iluminacji rekonstruujmy hełmy kościelnych wież

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia apeluje do władz miasta o sfinansowanie rekonstrukcji hełmów wież na kościołach położonych na terenie Starego Miasta. Chodzi o wieże kościołów św. Macieja i św. Marii Magdaleny oraz klasztor Urszulanek na pl. Nankiera.
List z apelem w tej sprawie członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia wysłali jeszcze przed świętami. Proponują w nim by część kosztów, jakie miasto co roku ponosi na świąteczne udekorowanie ulic i placów iluminacją, przeznaczyć właśnie na rekonstrukcję hełmów.
- Proponujemy, aby odtwarzać jedno brakujące zwieńczenie rocznie i spektakularnie odsłaniać je w okresie Świąt Bożego Narodzenia, w ten sposób rekompensując mieszkańcom i turystom rezygnację z co trzeciej lampki. Wierzymy, że nie ograniczy to świątecznej atmosfery, natomiast rekonstrukcja hełmu zmieni sylwetę miasta na następne stulecia. Co więcej, fundusze na oświetlenie można pozyskiwać również od sponsorów, podobnie jak dzieje się to w Nowym Jorku czy Watykanie - możemy przeczytać w liście TUMW, skierowanym do prezydenta Rafała Dutkiewicza.
Przypomnijmy, że co roku z budżetu na świąteczną iluminację przeznaczane jest 1,3 mln zł. - Światełka i ozdoby są jednak dzierżawione i nie należą do miasta, bo to wiązałoby się ze wzrostem kosztów przechowywania. Gmina płaci też dodatkowo za energię, którą zużywają. Dekoracje świąteczne są bardzo bogate, bo składają się aż ze 164 tysięcy punktów świetlnych, ale używamy energooszczędnych ledowych żarówek - wymiania Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
REKLAMA
TUMW chce by 35 proc. z tej kwoty przeznaczać co roku na rekonstrukcję hełmów na wieżach kościelnych. Towarzystwo proponuje by pracami zająć się cyklicznie - jednym hełmem na rok. I tak najpierw "nakrycie" zyskałaby wieża kościoła św. Macieja w grudniu 2012 roku, rok później klasztor Urszulanek, a w kolejnych latach każda z dwóch wież kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej.
- Dwa pierwsze obiekty przeszły niedawno remonty, które przystosowały ich wieże do udźwignięcia ciężaru hełmów. Koszt odtworzenia każdego z nich szacowany jest na około 0,5 miliona złotych. Rekonstrukcja hełmów na katedrze św. Marii Magdaleny jest przedsięwzięciem bardziej skomplikowanym i droższym ze względu na większy rozmiar hełmów oraz gorszy stan obiektu, ale wierzymy, że na to również uda się znaleźć środki - podkreślają w liście Marek Karabon i Wojciech Prastowski z TUMW.
W opinii towarzystwa takie działania znacznie podniosą wizerunek Wrocławia w oczach turystów i wzbogacą panoramę stolicy Dolnego Śląska zwłaszcza przed 2016 rokiem, w którym nasza metropolia stanie się Europejską Stolicą Kultury.
Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA