[Wrocław] Miasto oszczędzi na świątecznej iluminacji prawie 350 tysięcy złotych

[Wrocław] Miasto oszczędzi na świątecznej iluminacji prawie 350 tysięcy złotych

tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Po raz pierwszy od wielu lat miasto zdecydowało się wydać mniej pieniędzy na świąteczne udekorowanie miejskich placów, ulic i fontann. Iluminacja będzie przez to nieco skromniejsza.

Tradycja świątecznego dekorowania wrocławskich ulic i placów sięga 1996 roku. W tym sezonie obejmie swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę od południa wyznaczy fosa miejska, od północy - trasa WZ.

Pracownicy Elektrotimu i Odeona lada moment rozpoczną montaż dekoracji świątecznych na terenie jarmarku, właśnie w tym miejscu girlandy gwiazd i lampionów rozbłysną już 24 listopada. Zgodnie z tradycją choinka na płycie Rynku zajaśnieje swym blaskiem w dniu 6 grudnia, a wraz z nią pozostałe dekoracje.


– Projekt iluminacji świątecznej na sezon 2012/ 2013 powstał na podstawie koncepcji świątecznego wystroju miasta, którą po raz kolejny stworzyła Autorska Pracownia Architektury Linea z Wrocławia. Tegoroczny projekt, tak jak i poprzednie, kontynuuje tę tradycję. Co roku poszerzamy zakres tego przedsięwzięcia, wzbogacamy formę, modernizujemy o nowinki techniczne i aranżujemy w nowych zestawieniach – wyjaśnia Ewa Mazur, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

W kilku miejscach tradycyjne dekoracje jednak się nie pojawią.

Wrocławianie nie zobaczą już prawdziwych choinek na placu Gruwaldzkim i na ryneczku Psiego Pola. W tym pierwszym przypadku urzędnicy uznali, że obok choinkę co roku stawia centrum handlowe i drzewko jest zbędne. – Poza tym wzięliśmy pod uwagę względy ekologiczne, z kolei na Psim Polu trwa przebudowa infrastruktury i nie ma możliwości ustawienia tam drzewka – tłumaczy Ewa Mazur.

Dodatkowo iluminacje znikną z remontowanego obecnie fragmentu Podwala, na placu Katedralny zabraknie też świetlnych kul, które były łatwym kąskiem dla złodziei.

Nadal będziemy mogli podziwiać dwie choinki. 20-metrową sztuczną choinkę w kształcie stożka na płycie Rynku, ozdoby w postaci łańcuchów kul i bombek przeplatanych z girlandami. Kule i bombki będą w kolorze srebrnym, girlandy – złotym. Szczyt choinki zwieńczy srebrna iskrząca gwiazda. Z kolei 10-metrowy sztuczny świerk na placu uniwersyteckim przyozdobiony będzie światełkami w kolorze złotym.

Iluminacje ozdobią też wrocławskie fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich i Jana Pawła II. Zupełnie nowymi obszarami miasta udekorowanymi świątecznie w tym sezonie będą ulica Kuźnicza (dekoracje z motywem gwiazd), plac Uniwersytecki ( sztuczna choinka opleciona lampkami ledowymi), plac Nankiera - gwiazdy w mglistej poświacie.


Koszt dzierżawy (wypożyczenia), montażu, napraw i demontażu wszystkich elementów dekoracyjnych to 963 000 zł. Zajmuje się tym wybrane w drodze przetargu nieograniczonego konsorcjum firm Elektrotim i Odeon. Dla porównania w ubiegłym roku tym samym firmom z budżetu miasta zapłacono 1 mln 300 tysięcy złotych. Iluminacja w obrębie jarmarku świątecznego rozbłyśnie 24 listopada, pozostała część miasta i choinki – 6 grudnia br. Dekoracje świąteczne będziemy mogli podziwiać do 4 lutego 2013 r.

Autor: Jarosław Garbacz
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA