Wrocław: Prawie 90 milionów za nowe mosty Chrobrego? Jest tylko jeden chętnyfot. investphoto.pl

Wrocław: Prawie 90 milionów za nowe mosty Chrobrego? Jest tylko jeden chętny

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miasto planuje wybudować przeprawy łączące Wielką Wyspę ze Swojczycami za 65 milionów złotych. Tymczasem w pierwszym przetargu jedyny zainteresowany oczekuje o ponad 22 miliony więcej. Prace, przy rozstrzygnięciu aktualnego postępowania, mogą skończą się w przyszłym roku.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. przedstawiły dzisiaj, 17 kwietnia, listę ofert w przetargu na opracowanie dokumentacji i wybudowanie mostów Chrobrego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 455. Zgłosiło się tylko konsorcjum spółek Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o. oraz Mostostal Kielce S.A. Zapewnia dziewięcioletnią gwarancję i o rok krótszą rękojmię. Oczekuje 87 mln 605 tys. zł brutto. Tymczasem miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 65 mln zł. Zanim rozstrzygnie bądź unieważni postępowanie, musi przeanalizować złożoną propozycję.

Nowe mosty w przyszłym roku?

Wykonawca będzie miał na wykonanie zadania 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich.
Część projektowa dotyczy m.in. branży mostowej, odwodnienia, oświetlenia (drogi i iluminacji przeprawy), przebudowy sieci, organizacji ruchu docelowego oraz zieleni kompensującej niezbędną wycinkę.
Długość mostu Południowego (nazwa robocza, jednoprzęsłowy) wyniesie 153,51 m, a Północnego (wieloprzęsłowy) 75,3 m. Oba będą miały konstrukcję stalową, łukową z płytowym ustrojem nośnym, z żelbetowymi przyczółkami (Północny dodatkowo z filarami). Wykonawca wydzieli na nich osobne pasy ruchu dla komunikacji miejskiej (w tym tramwajów, przebieg trasy przedstawialiśmy w marcu) oraz obustronne ścieżki piesze i rowerowe.
UM Wrocławia
REKLAMA
Istniejące mosty Chrobrego łączą ul. Mickiewicza ze Swojczycką. Powstały w latach 1916-1917. Zostały zniszczone w 1945 roku, a następnie odbudowane. Wieloletnie użytkowanie doprowadziło je do złego stanu technicznego. Z racji uszkodzeń, miasto wyeliminowało z ruchu przez nie ciężkie pojazdy (powyżej 15 t), co nie wykluczało kursowania autobusów.
fot. investphoto.pl

Inne przeprawy do remontu

Miasto przygotowuje się do inwestycji z tej samej branży jeszcze w dwóch innych lokalizacjach. W lutym donosiliśmy, że remont czeka mosty Średzkie umożliwiające komunikację pomiędzy Leśnicą a Złotnikami. Prace, według założeń, mają pochłonąć 8 mln 11 tys. zł, a złożone oferty sięgają 11 mln 256 tys. zł oraz 13 mln 526 tys. zł. Ocena jeszcze trwa.
Za to w marcu Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowych mostów Pomorskich (łączących Stare Miasto z Nadodrzem) wraz z przełożeniem sieci ciepłowniczej. Zainteresowani mogą zgłaszać się do 29 kwietnia.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA