Do końca tego roku Zarząd Zieleni Miejskiej usunie 9 topoli kanadyjskich przy ulicy Drobnera. – W zamian posadzimy na wiosnę 27 platanów klonolistnych – zapowiadają urzędnicy.
Jak tłumaczą przedstawiciele magistratu, na drodze prowadzącej na Wyspę Słodową przy ul. Drobnera rośnie 9 topoli kanadyjskich.
– Topole prawdopodobnie posadzono w latach 60., niestety nie zostały posadzone zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Topole te rosną w zbyt małej rozstawie – w odległości 1,8-2,3 m między drzewami, a także w zbyt małej odległości od ogrodzenia sąsiedniej nieruchomości. Nasadzający nie oszacowali rozmiarów dorosłego drzewa, osiągającego około 30 metrów wysokości – wyjaśnia Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Urzędnicy podkreślają, że topole kanadyjskie to bardzo ekspansywny gatunek, nie zalecany do umieszczania w ciągach pasów ruchu drogowego, na skwerach czy placach.
– Rozbudowany system korzeniowy topoli nasadzonych przy ul. Drobnera jest odsłonięty i narusza konstrukcję muru oraz ciągu pieszego. Drzewa wykazują nachylenie w kierunku sąsiedniej nieruchomości i ciągu pieszego od 10 do 30 stopni – tłumaczy Małgorzata Szafran.
W magistracie podkreślają, że topola kanadyjska jest drzewem bardzo szybko rosnącym i krótkowiecznym, z drewnem stosunkowo miękkim i kruchym. Zapewniają, że Zarząd Zieleni Miejskiej wielokrotnie przeprowadzał zabiegi pielęgnacyjne drzew ze względu na wydzielający się liczny posusz, jednakże w dalszym ciągu konary i gałęzie topoli łamią się i spadają na chodnik i sąsiednią nieruchomość.
– Ciąg pieszy, przy którym rosną topole jest bardzo intensywnie uczęszczany przez mieszkańców i turystów zmierzających na Wyspę Słodową. W związku z tym istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi przebywających w tym obszarze – zaznacza Małgorzata Szafran.
REKLAMA
W związku z tym, po przeprowadzonych oględzinach drzew, marszałek Dolnego Śląska wydał pozytywną decyzję na usunięcie 9 topoli kanadyjskich przy ul. Drobnera z terminem do końca 2016 roku.
Będą nasadzenia kompensacyjne
Będą nasadzenia kompensacyjne
– W zamian za usunięte topole w najbliższej okolicy Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi na wiosnę 27 platanów klonolistnych w następujących lokalizacjach: Wyspa Słodowa, Wyspa Piaskowa, Bulwar przy ul. Strażniczej, Zieleniec przy ul. Kurkowej/Składowej, Zieleniec przy ul. św. Wincentego, Wzgórze Słowiańskie – wylicza Małgorzata Szafran.
Ponadto, jak zapewniają urzędnicy, w tym rejonie w ramach bieżących nasadzeń w 2017 roku ZZM również wykona nasadzenia innych gatunków drzew, a w ramach projektu WBO nr 710 będą sadzone drzewa przy ulicach: Dmowskiego/Jagiełły, Dmowskiego/Księcia Witolda, Most Mieszczański, Plac Maxa Borna, Prusa/Barycka, Drobnera/Dubois.
Ze względu na charakter miejsca, z którego zostaną usunięte topole (wąski pas zieleni 1,5 m szerokości, bliskość ogrodzenia), w ich miejsce ZZM posadzi duże krzewy kwitnące, takie jak krzewuszka, lilak, laurowiśnia.
– Sadząc drzewa zawsze dobierane są gatunki mrozoodporne, odporne na zanieczyszczenie powietrza i pobierające dużo dwutlenku węgla. We Wrocławiu doskonale te warunki spełniają m.in. dąb szypułkowy, klon jawor, lipa drobnolistna, klon pospolity czy grab pospolity. Drzewa, które sadzimy mają ok. 2,5 metra wysokości i obwód pnia na wys. 100 cm 16-18 cm – wyjaśnia Małgorzata Szafran.
Urzędnicy podkreślają, że dołożyli wszelkich starań, aby utrzymać żywotność i zabezpieczyć topole kanadyjskie przy ul. Drobnera, jednak tłumaczą, że w momencie, gdy drzewa stwarzają zagrożenie dla ludzi, a także pobliskiego mienia musieli podjąć odpowiedzialną decyzję.
– Zaplanowane na wiosnę 2017 r. nasadzenia zastępcze i bieżące oraz realizowany w 2017 roku projekt WBO będą stanowiły dobrą rekompensatę zaistniałego ubytku – dodaje Małgorzata Szafran.