DODAJ

Wrocław: Podwórze na Przedmieściu Oławskim wypięknieje. Będą wyburzenia

Wrocław
Wrocław: Podwórze na Przedmieściu
Mariusz Bartodziej
2018-12-07 14:37:33
W przyszłym roku z kwartału ulic Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego i Traugutta znikną będące w złym stanie budynki gospodarcze. Pojawią za to m.in. skład opału, place zabaw, ławki i oświetlenie. Miasto może wybrać wykonawcę jeszcze w grudniu.

Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o. ogłosiły 28 listopada przetarg na przebudowę wnętrza podwórzowego w kwartale ul. Traugutta 93-97, Prądzyńskiego 4-24a i Komuny Paryskiej 82-84. Chętni mogą się zgłaszać do 14 grudnia. O wyborze wykonawcy zadecyduje w 60 procentach cena, a w 40 wydłużenie okresu gwarancji. Na realizację prac będzie miał czas do 31 października 2019 roku.

Jakub Zazula


Nierówności, brak ścieżek oraz nieuporządkowana zieleń

Projekt zakłada wyrównanie i utwardzenie nawierzchni, uporządkowanie miejsc postojowych i gromadzenia odpadów, uporządkowanie wspólnych terenów zielonych, oświetlenie terenu, stworzenie terenów zielonych przynależnych do poszczególnych kamienic i miejsc sprzyjających integracji mieszkańców takich jak place zabaw, boiska, miejsca na grilla i tym podobne – wyliczają autorzy dokumentacji z pracowni MOI ARCHITEKCI.

Dodają, że nawierzchnia istniejących placów i jezdni znajduje się w złym stanie. Z powodu nierówności i ubytków podczas opadów powstają zastoiska wody, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców, estetykę otoczenia i płynność ruchu. Brak ścieżek utrudnia poruszanie się po podwórzu np. osobom z niepełnosprawnościami, a obecna zieleń jest nieuporządkowana.

Brakuje oświetlenia terenu. Istniejące miejsca gromadzenia odpadów mają formę wolnostojących kontenerów – brak osłon śmietnikowych czy placów utwardzonych uniemożliwia zachowanie odpowiedniej czystości i negatywnie wpływa na estetykę podwórza – przekonują architekci.

Jakub Zazula


Nowa droga, place zabaw i skład opału

Przyszły wykonawca zajmie się rozbiórką kilkunastu obiektów gospodarczych (część z nich jest w złym stanie technicznym). W zamian wybuduje parterowy skład opału z dziewięcioma komórkami lokatorskimi. Jego długość wyniesie 15,7 m, szerokość 3,2 m, a wysokość – 2,8 m.

Zwycięzca przetargu wykona m.in. oświetlenie, drogę wewnętrzną, parking na 19 miejsc (w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami), zjazd do ul. Komuny Paryskiej, 22 ławki, 19 stojaków na rowery i 9 koszów na śmieci. Wydzieli także dwa ogrodzone place zabaw z nawierzchnią żwirową. Będą na nich dostępne huśtawka typu bocianie gniazdo, zjeżdżalnie, czy piaskownica.

W zakresie zieleni firma realizująca prace utworzy trawniki, przedogródki i "zielone ściany" (pnącza na części elewacji). Wytnie sześć martwych i zamierających drzew.

Zieleń w miastach znajdująca się we wnętrzach międzyblokowych jest coraz bardziej zaniedbywana i wypierana przez parkingi, dlatego należy ją w miarę możliwości zachowywać i chronić. Potrzebę obecności zieleni wykazują sami mieszkańcy, którzy samowolnie sadzą drzewa i krzewy pod swoimi oknami – zauważają autorzy projektu.

Jakub Zazula