DODAJ

Wrocław: Place zabaw, siłownia i więcej zieleni. Podwórze na Przedmieściu Oławskim doczeka się rewitalizacji

Wrocław
Wrocław: Place zabaw, siłownia
Mariusz Bartodziej
2018-12-13 08:12:25
Prawie dwa miliony złotych kosztuje przebudowa blisko hektarowego podwórka w rejonie ulic Dąbrowskiego i Kniaziewicza. Tom-Instal zakończy prace w niespełna rok. Na mieszkańców czekają m.in. nowe miejsce rekreacji, oświetlenie i pergole.

Zarząd Zasobu Komunalnego rozstrzygnął 22 listopada przetarg na zagospodarowanie wnętrza podwórzowego w obrębie ulic: Dąbrowskiego, Kniaziewicza, Pułaskiego i Komuny Paryskiej. Listę ofert przedstawił ponad dwa tygodnie wcześniej.

W postępowaniu wzięło udział dwóch uczestników. Firma PRB Metal-Bud Sp. z o.o. oczekiwała 2 mln 139 tys. zł brutto przy sześciu latach gwarancji na nawierzchnie oraz elementy metalowe. Tom-Instal Sp. z o.o. była gotowa zrealizować zadanie za 1 mln 906 tys. zł, oferując siedmioletnią gwarancję. Oferta drugiej ze spółek zmieściła się w budżecie zaplanowanym przez miasto – 1 mln 910 tys. zł. Na wykonanie zadania ma dziewięć miesięcy od dnia podpisania umowy.

Podwórze ma sprzyjać rekreacji

Powierzchnia przebudowywanego podwórka wynosi 9,8 tys. mkw., z czego 3,8 tys. mkw. stanowią tereny zielone. Tom-Instal zacznie od prac rozbiórkowych. Usunie m.in. elementy placów zabaw, po dwa kosze na psie odchody i ogródki, ogrodzenia, nawierzchnie, mur z bramą po wschodniej stronie i pięć kwietników. Zamontuje za to oświetlenie, odwodnienie i osłonę śmietnikową, a także uporządkuje parking i utworzy ścieżki.

Wykonawca stworzy również nowe miejsce rekreacji. Na placu zabaw dzieci będą mieli do dyspozycji dwie piaskownice, zestawy zabawowy i wspinaczkowy, bujak dwuosobowy, oraz trzy huśtawki: wagową oraz dwuosobowe dla maluchów i starszych dzieci. Czas będzie można spędzić również na siłowni zewnętrznej, na którą złożą się: drążek dwupoziomowy, narciarz biegowy, walec szeroki, rowerek, motylek i wiosła. Ponadto mieszkańcy będą mieli do dyspozycji kosz do gry w koszykówkę, dwa czteroosobowe stoliki do gry w szachy i w chińczyka, a także 31 ławek (w tym 27 z oparciem), 33 betonowe śmietniki, dwa kosze na psie odchody oraz trzy czterostanowiskowe stojaki na rowery. 

Mieszkańcy sąsiednich budynków doczekają się także więcej zieleni. Projekt przygotowany przez Pracownie Konserwacji Zabytków Architektura Rzeźba Sztukaterie Sp. z o.o. przewiduje nasadzenie 31 drzew (w tym wiśni, klonów i śliw) oraz ponad 13,4 tys. krzewów i pnącz (głównie irga szwedzka, pięciornik krzewiasty, trzmielina Fortune'a i tawuła japońska).Wykonawca utworzy trzy pergole.

Kolejne podwórko na Przedmieściu Oławskim czeka przebudowa

Zmienić ma się również podwórze w obrębie ul. Komuny Paryskiej, Prądzyńskiego i Traugutta. Powstaną m.in. nowe nawierzchnie, miejsca parkingowe oraz skład opału z racji wyburzenia istniejących komórek lokatorskich. O szczegółach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Jakub Zazula


Na Nadodrzu też ruszą prace

Nowego podwórka doczekają się także mieszkańcy Nadodrza, o czym informowaliśmy w tym tygodniu. Roboty obejmą teren w rejonie ul. Władysława Łokietka, Bolesława Drobnera i Henryka Probusa oraz placu św. Macieja. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł.