Wrocław: Znamy datę licytacji zabytkowych kamienic przy Dworcu Głównymfot. Jakub Zazula

Wrocław: Znamy datę licytacji zabytkowych kamienic przy Dworcu Głównym

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miejskie budynki przy zbiegu ulic Małachowskiego i Pułaskiego mają zmienić właściciela jesienią. Są warte kilkanaście milionów złotych. Znajduje się w nich ponad 150 lokali mieszkalnych i usługowych.
Magistrat ogłosił 24 lipca przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Pułaskiego 69-81 i Małachowskiego 24 na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Składają się na nią działki nr 90/14 (371 mkw.) i 90/17 (7 294 mkw.), o łącznej powierzchni 7 665 mkw. Licytacja odbędzie się 15 października. Cena wywoławcza wyniesie 15 mln zł (większa z parceli, stanowiąca 90,3% wartości nieruchomości, jest zwolniona z podatku VAT). Miasto wprowadziło ten grunt to swojej oferty w marcu ubiegłego roku, a w maju przedstawiło wykaz.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Zjazd na teren nieruchomości jest przewidziany wyłącznie od strony ul. Pułaskiego (na wysokości posesji nr 71). Działka nr 90/17 jest zabudowana zespołem usługowo-gospodarczych przybudówek i pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Te pierwsze (całkowicie zużyte) są przeznaczone do rozbiórki. Stopień zużycia technicznego tych drugich rzeczoznawca majątkowy ocenił na 77% (stan awaryjny). Kamienice znajdują się w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto w przypadku tej przy ul. Małachowskiego 24 toczy się w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków sprawa o wpis do rejestru zabytków.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji nakazującej przeprowadzenie prac konserwatorskich lub robót budowlanych dla nieruchomości – dodają urzędnicy.
W sprzedawanych budynkach mieści się 136 lokali mieszkalnych (o pow. użytkowej około 7 900 mkw.) i 18 użytkowych (ok. 628 mkw.). W kamienicy przy ul. Małachowskiego 24 są/były zameldowane dwie osoby (miały wydać lokal do końca lipca), a przy Pułaskiego 75a i 77a osiem ludzi (postępowanie o wymeldowanie toczy się z urzędu).
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Miały być wyburzenia

Dyskusja dotycząca wyburzenia zabudowy w tym obszarze toczyła się już kilkanaście lat temu. Miasto planowało początkowo tym zająć się tym do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, a następnie w kolejnych kilku latach. Zamierzało poszerzyć drogę i wydzielić torowisko tramwajowe. Do tego jednak nie doszło.
REKLAMA
Sprzeciwili się miejscy aktywiści. Wskazywali na potrzebę zachowania zabytkowej zabudowy we Wrocławiu. Miasto posłuchało ich głosu w 2017 roku i przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni uchwalili go w październiku rok później.
Aktualny MPZP nie dopuszcza wyburzenia zlokalizowanych w tym miejscu budynków wpisanych do ewidencji zabytków, m.in. przy ul. Pułaskiego 73-81 (wraz z oficynami) oraz przy Małachowskiego 24. Chroni je w zakresie gabarytów, formy dachów i architektonicznej, podziału okiennego oraz układu i artykulacji elewacji frontowych. Pierwsze dwie kondygnacje nadziemne mają zająć usługi (m.in. biura, obiekty gastronomiczne i poradnie medyczne). Wyżej mogą powstać również mieszkania.
Więcej zdjęć w galerii.

Setki nowych lokali naprzeciwko i sprzedaż byłej siedziby Straży Miejskiej

Miasto przygotowuje się już do sprzedaży jeszcze jednej nieruchomości w pobliżu Dworca Głównego. Chodzi o dawną siedzibę Straży Miejskiej przy ul. Gwarnej. Na terenie wycenionym na 10 mln zł netto ma powstać nowa zabudowa. O szczegółach pisaliśmy w lipcu.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Za to Po drugiej stronie ul. Pułaskiego dużą inwestycję realizuje Atal S.A. W kwietniu informowaliśmy, że ruszył ze sprzedażą Atal City Square. W pierwszym etapie osiedla buduje dwa ośmiopiętrowe budynki wielorodzinne z ponad 230 mieszkaniami o metrażach do 131 mkw., a także siedmiopiętrowy budynek z przeszło 120 apartamentami inwestycyjnymi. Powierzchnia największych wynosi 39 mkw. Deweloper przewidział też m.in. lokale usługowe, skwery, prawie 150 komórek lokatorskich i ponad 270 miejsc parkingowych (większość w dwupoziomowym garażu podziemnym).
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
materiały inwestora
materiały inwestora

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Adasko(gość)
W przypadku tych budynków zostaną tylko ich fronty - reszta będzie zbudowana od nowa.
Iga(gość)
@
real estate
(gość)
Czas najwyższy zagospodarować te popowodziowe ruiny, bo straszą już ponad 20 lat. Po wpisie do rejestru zabytków ich rewitalizacja nie będzie tania i pewnie ekonomiczniej byłoby je wyburzyć, ale aktywiści dopięli swego i teraz może być ciekawie przy przetargu. Zobaczymy.
Kamienice nie są wpisane do rejestru zabytków.
real estate(gość)
Czas najwyższy zagospodarować te popowodziowe ruiny, bo straszą już ponad 20 lat. Po wpisie do rejestru zabytków ich rewitalizacja nie będzie tania i pewnie ekonomiczniej byłoby je wyburzyć, ale aktywiści dopięli swego i teraz może być ciekawie przy przetargu. Zobaczymy.
REKLAMA