Wrocław: Mosty Średzkie do remontu. Wrócą historyczne wieżyczkiźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Mosty Średzkie do remontu. Wrócą historyczne wieżyczki

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wykonawcę prac możemy poznać już w przyszłym miesiącu. Skończą się w przyszłym roku. Inwestycja zakłada m.in. zwiększenie trwałości konstrukcji, poprawę estetyki oraz rewitalizację ozdobnych elementów pod nadzorem konserwatora zabytków.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 12 lutego przetarg na remont mostów Średzkich umożliwiających komunikację pomiędzy Leśnicą a Złotnikami. Chętni mogą zgłaszać się do 13 marca. O wyborze zwycięzcy zadecyduje w 60 procentach cena, po 15 doświadczenie kierownika budowy i termin gwarancji, a w 10 wydłużenie okresu rękojmi. Na realizację zadania będzie miał rok od dnia podpisania umowy.

Konieczny gruntowny remont

Mosty drogowe wymagają kapitalnego remontu, z uwagi na znaczne przeciążenie konstrukcji przejazdami ponadnormatywnymi. Występują uszkodzenia konstrukcji nośnej w postaci rys, ubytków betonu i trwałych uszkodzeń izolacji – wyjaśniają urzędnicy.
Projekt inwestycji, wart blisko 150 tys. zł, przygotowywała od 2016 roku pracownia PBW Inżynieria Sp. z o. o. Realizację tego przedsięwzięcia prezydent Jacek Sutryk zawarł w swojej liście obietnic na pierwsze sto dni kadencji. Długość mostu wschodniego wynosi 63,2 m, a szerokość 10,53 m (w tym jezdnia około 7,33 m i chodnik 1,55 m). W przypadku zachodniej przeprawy to odpowiednio ok. 33,1 m oraz 10,55 m (szerokość jezdni i chodnika zbliżone).
REKLAMA
W ramach prac remontowych nie planuje się zmiany podstawowych parametrów użytkowych mostów Średzkich – informują urzędnicy. – Podstawowe założenia do remontu są następujące: wymiana lub naprawa zdegradowanych elementów, zwiększenie trwałości konstrukcji nośnej mostów, wymiana wyposażenia obiektów, poprawa estetyki mostów, likwidacja nieczynnych sieci obcych, odtworzenie elementów ozdobnych i historycznych na obiektach zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Wykonawca zacznie prace m.in. od demontażu części do wymiany bądź renowacji. Oczyści sklepienia mostów, utworzy jezdnię z nawierzchnią bitumiczną i chodniki z płyt granitowych oraz zamontuje nowe oświetlenie. Balustrady wykona na wzór tych historycznych, odtwarzając brakujące elementy – w tym wieżyczki nad postumentami.

Ruch przeniesiony na sąsiedzkie mosty

Mosty zostaną na czas remontu zamknięte dla pieszych i samochodów – ruch przeniesie się na sąsiednie przeprawy tramwajowe. Pojawi się tymczasowa sygnalizacja świetlna nadzorująca go, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Docelowo nie nastąpią żadne zmiany w komunikacji poza nowymi miejscami znaków drogowych z racji innego rozmieszczenia słupów oświetleniowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA