To oznacza że w bliskim sąsiedztwie Rynku zlikwidowane zostaną kolejne miejsca parkingowe. Co prawda u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego nie ma wielkiego parkingu, ale codziennie swoje auta może zostawić tu około 10 kierowców. Od początku tygodnia nie można juz parkować też na ulicy Garncarskiej i pl. Polskim w pobliżu siedziby Akademii Sztuk Pięknych.
Miejsce spotkań, które powstanie w tym miejscu będzie elementem szerszego programu tzw. ścieżki kulturowej czterech świątyń.
– Utworzenie Miejsca spotkań nie poskutkuje znaczącą zmianą układu komunikacyjnego w tym rejonie. Początek przebudowywanego odcinka ulicy w zakresie chodników wyznaczono od bramy przejazdowej prowadzącej do Synagogi pod Białym Bocianem, a zakończenie na narożniku ulicy Krupniczej i Kazimierza Wielkiego. Modernizacja jezdni ul. Św.Antoniego oznaczać będzie likwidację zatoki postojowej znajdującej się na jej ślepym zakończeniu (od wjazdu do pasażu Pokoyhof), wymianę nawierzchni oraz zagospodarowanie nowo utworzonej przestrzeni – wymienia Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, które organizuje przetarg na zagospodarowanie przestrzeni.
Wzdłuż południowej krawędzi jezdni powstanie trasa rowerowa o szerokości 2 metrów, która będzie rozszerzać się biegnąc w stronę Kazimierza Wielkiego. Zjazd z ulicy Kazimierza Wielkiego nadal odbywać się będzie istniejącym łukiem (po prawej stronie wyspy z latarnią), w jednokierunkową ulicę z wyznaczonym kontrapasem ścieżki rowerowej.
Jakimi pracami zajmie się wybrany w przetargu wykonawca? Przewidziano:
- likwidację miejsc postojowych
- budowę stopni terenowych
- wymianę konstrukcji nawierzchni,
- przebudowę chodników oraz zjazdów na posesje (pasaż Pokoyhof),
- budowę ścieżki rowerowej
- montaż ław kamiennych oraz elementów informacyjnych
- montaż latarni ulicznej w miejscu istniejącej
- montaż naświetlaczy w nawierzchni
- montaż stojaków rowerowych,
- regulację studzienek infrastruktury podziemnej
- wymiana pokrywy wpustu kanalizacyjnego w ciągu trasy rowerowej
W trakcie budowy miejsca spotkań prowadzone będą ratownicze badania archeologiczne przez Pracownię Archeologiczną DELFA z Wrocławia. W obrębie skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego pojawią się także tablice Systemu Informacji Miejskiej prowadzące do świątyń czterech wyznań. Będą zawierały treści w języku polskim i angielskim. Szacuje się, że skwer z kamiennymi ławami ma kosztować 400 tysięcy. ZDiUM chce by był gotowy w ciągu dwóch miesięcy - koniecznie przed Euro.
Autor: jg