[Wrocław] Nadodrze nie chce finansowej oligarchii – mieszkańcy kontra inwestorzy

tuWroclaw.com
Od kilku dni na skrzyżowaniu ul. Drobnera z ul. Duboisa wisi ogromny plakat z hasłem "Nadodrze ma się dobrze" i rysunkiem krwiożerczej postaci pochłaniającej mieszkańców krzyczących jednym głosem ''Nie chcemy tu finansowej oligarchii!''. W ten sposób wrocławianie z Nadodrza protestują przeciw wysiedlaniu lokatorów, windowaniu czynszów i wyprzedaży kamienic bogatym inwestorom.
Wielki plakat, który został naklejony na billboardzie wiszącym tuż przed wejściem na Wyspę Słodową to kolejna forma protestu przeciw praktykom na wrocławskim Nadodrzu.
O poprawę sytuacji w tej części miasta od dawna walczy Stowarzyszenia Akcja Lokatorska. Niejednokrotnie zwracali się ze swoimi postulatami do władz miasta. Wśród najważniejszych kwestii wymieniają m.in. konieczność przeprowadzenia takiej rewitalizacji, która wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców Nadodrza. 
Częściej niż o konieczności remontu elewacji kamienic czy zagospodarowaniu przestrzeni podwórkowej, mieszkańcy Nadodrza mówią o potrzebie doprowadzenia bądź remontu pionów kanalizacyjnych, remontu klatek schodowych itd. Ponadto chcemy podkreślić, że powierzchowny remont kilkudziesięciu kamienic nie zmienia sytuacji pozostałych budynków – wyjaśniają przedstawiciele Akcji Lokatorskiej. 
Jak tłumaczą na swojej stronie internetowej, są uczuleni na propagandowy wymiar terminu "rewitalizacja", szczególnie gdy stosują go władze miasta, przychylne im instytucje i media. 
Termin ten – jako pozytywne słowo-klucz, za którym często stoi niewiele więcej niż powierzchowny remont budynku – służy uprawomocnieniu jedynej "słusznej" wizji przemian danego obszaru – podkreślają członkowie Akcji Lokatorskiej. 
Zwracają również uwagę na ochronę lokatorów przed eksmisjami, a także przed bezprawnymi wypowiedzeniami najmu lokali. 
Chodzi tu o lokatorów zamieszkujących prywatne kamienice, których właściciele często czują się bezkarni, podejmując rozmaite działania, prowadzące do tego, że lokatorzy są zmuszani do opuszczania zamieszkiwanych lokali – wyjaśniają członkowie stowarzyszenia. 
Ich zdaniem właściciele kamienic na Nadodrzu windują czynsze oraz próbują innymi metodami pozbyć się dotychczasowych najemców po to, aby sprzedać z dużym zyskiem zajmowane przez nich lokale. Dręczenie lokatorów, oszustwa, pozbawianie ogrzewania już mają miejsce na Nadodrzu i prawdopodobnie będą stawać się coraz powszechniejsze. 
Stowarzyszenie w 2011 roku napisało list do prezydenta Rafała Dutkiewicza. Czytamy w nim:
Nie mamy zamiaru pozostać bierni wobec poczynań Pana i pozostałych urzędników. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kładziemy Państwu kłody pod nogi. Proszę zrozumieć, że choć dla urzędników zarządzanie miastem to tylko praca na etat, to ich decyzje ważą na całym naszym życiu. Dla nas mieszkania są ważniejsze niż stadion – piszą członkowie Akcji Lokatorskiej.
8 czerwca, w pierwszy dzień trwania Euro 2012, Akcja Lokatorska wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami będzie protestować przeciwko milionowym wydatkom z budżetu miasta na organizację turnieju kosztem ograniczania funduszy na cele socjalne.
W inny sposób zmieniać Nadodrze chce grupa początkujących architektów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W 2011 roku podjęliśmy się stworzenia 7 projektów dyplomowych mierzących się z problemami urbanistycznymi i społecznymi na Nadodrzu. Z racji tego, że dwa lata temu pracowałam w biurze, które zajmowało się projektem rewitalizacji terenów dookoła Dworca Nadodrze i przebudowy placu przed Dworcem Nadodrze – tematyka tej dzielnicy bardzo mnie zainteresowała, na spotkaniach dyplomowych padła propozycja zajęcia się Nadodrzem i tak to wszystko się potoczyło – opowiada Małgorzata Podgórny.
Teraz młodzi architekci przygotowują wystawą swoich projektów dyplomowych.
W lipcu i październiku 2011 z sukcesem obroniliśmy 6 prac dyplomowych, jednak pozostał niedosyt i chcieliśmy puścić nasze pomysły w świat, poddać dyskusji, ocenie i wyciągnąć z tego dobre wnioski dotyczące przyszłości Nadodrza – dodaje Małgorzata Podgórny.
Wystawa projektów dyplomowych "Dobrze Nadodrze" odbędzie się 1 czerwca o godz. 19 w infopunkcie Łokietka 5.
Autor: Tomek Matejuk