Wrocław: Włoska firma przełoży rurę z mostu Pomorskiego. Oferta tańsza niż ostatnioźródło: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Wrocław: Włoska firma przełoży rurę z mostu Pomorskiego. Oferta tańsza niż ostatnio

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Najkorzystniejsza propozycja w niedawnym, unieważnionym postępowaniu na przełożenie sieci ciepłowniczej wyniosła 16,8 mln zł. Cipa Societa per Azioni wykona to zadanie za kwotę o ponad milion mniejszą. Skończy w przyszłym roku. – Przetargi były ogłaszane już kilkukrotnie i wcześniej z różnych powodów je unieważniano – przypomina przedstawicielka stowarzyszenia Nowe Nadodrze.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. rozstrzygnęły 17 sierpnia przetarg na przełożenie sieci ciepłowniczej 2xDn700 z zabytkowego mostu Pomorskiego Południowego nad Odrą pod dno rzeki.  Zwyciężyła firma Cipa Societa per Azioni z Włoch.
O wyborze wykonawcy zadecydowała cena. Konsorcjum firm PPI Chrobok S.A. oraz Kelvin Sp. z o.o. zaoferowało realizację prac za 20 mln 831 tys. zł brutto. Włoskie przedsiębiorstwo było gotowe podjąć się ich za 15 mln 560 tys. zł. To mniej, niż planowało wydać miasto wraz z firmą Fortum, czyli 16 mln 812 tys. zł.
Jeżeli wybór wykonawcy utrzyma ważność, zwycięzca w ciągu pół roku od dnia podpisania umowy zajmie się robotami technologicznymi komór startowej (przy ul. Księcia Witolda) i odbiorczej (teren zielony nad Odrą przy ul. Grodzkiej). Pozwoli mu to rozpocząć budowę na głębokości około 20 m dwóch mikrotuneli o długości 141,6 m. Na całe zadanie ma czas do 23 grudnia 2019 roku.

Mieszkańcy wyczekują remontów

Rura na moście Pomorskim od samego początku, czyli od 1999 roku, zasłaniała widok na Ostrów Tumski i Stare Miasto. Liczba turystów w ostatnich latach znacznie wzrosła, zatem rura zaczęła przeszkadzać samemu urzędowi. Jako mieszkańcy od lat staramy się o remont ulicy Pomorskiej wraz z Mostami – mówi nam Izabela Duchnowska ze stowarzyszenia Nowe Nadodrze.
Urzędnicy uzależnili remont przepraw od przełożenia sieci ciepłowniczej. Izabela Duchnowska mówi, że na moście konieczna jest wymiana nawierzchni i torowiska tramwajowego, a w przypadku ulicy Pomorskiej walczą dodatkowo m.in. o zieleń, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki wiedeńskie oraz przejścia dla pieszych.
REKLAMA
Na Nadodrzu nie otwieramy jednak jeszcze szampana. Przetargi na zdjęcie rury były ogłaszane już kilkukrotnie i wcześniej z różnych powodów je unieważniano – przypomina Duchnowska.

Do pięciu razy sztuka?

Wrocławskie Inwestycje już od ponad roku próbują wyłonić wykonawcę przełożenia sieci ciepłowniczej z mostu Pomorskiego Południowego. Wydawało się, że rozwiązanie przyniesie czwarty przetarg. W marcu wybrały ofertę konsorcjum firm PPI Chrobok oraz Kelvin, wynosząca 16 mln 812 tys. zł brutto. Doszło jednak do odwołania i Wrocławskie Inwestycje unieważniły postępowanie 25 maja, ponieważ ostatecznie wszystkie propozycje wymagały odrzucenia.

Remont Pomorskiej coraz bliżej

Wyczekiwany przez mieszkańców remont ul. Pomorskiej powoli staje się rzeczywistością. Urzędnicy zrobili pierwszy krok w tym kierunku – szukają wykonawcy dokumentacji projektowej. O szczegółach pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.
fot. Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA