Wrocławski Archicom postawi biurowiec w centrum miasta, tuż przy placu Wróblewskiego, na działce, którą kupił kilka miesięcy temu. Deweloper nabył też w ostatnim czasie tereny pod nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu i Krakowie.
Nieruchomość przy zbiegu ulicy Traugutta i Pułaskiego Archicom kupił w połowie maja. Wrocławski deweloper za działkę zapłacił nieco ponad 33 mln złotych. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren przeznaczony jest na usługi (w tym m.in. biura). Mogą tam powstać budynki biurowo-usługowe o łącznej powierzchni najmu około 24 tys. metrów kwadratowych.
Teren wcześniej należał do Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Otis", właściciela m.in. budynku Kameleona czy wielopoziomowego parkingu przy ul. Szewskiej, który w maju 2011 roku kupił tę działkę od miasta za prawie 14,5 mln złotych.
Poprzedni właściciel też chciał tam stawiać obiekt biurowo-usługowy. Na początku 2013 roku "Otis" ogłosił konkurs na projekt biurowca, który miał tam powstać. Wygrała go pracowania APA Hubka, która zaprojektowała kompleks Otis Office Center, składający się z dwóch budynków o łącznej powierzchni niemal 40 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja, wedle pierwotnych zapowiedzi, miała być gotowa w 2015 roku. Jej budowa nigdy jednak nie ruszyła.
Clubhouse, czyli kameralny biurowiec przy Hallera
Dodajmy, że w ostatnim czasie Archicom ogłosił także rozpoczęcie innego projektu biurowego. Chodzi o Clubhouse, który powstanie tuż przy osiedlu Ogrody Hallera, wybudowanym przez tego samego dewelopera.
– Clubhouse to przede wszystkim dobry, rozpoznawalny adres na mapie Wrocławia i jednocześnie wyróżniająca się architektura wkomponowana w typową wrocławską zabudowę na pograniczu Krzyków i Borka. Liczymy na duże zainteresowanie klientów przede wszystkim ze względu na dobrą lokalizację inwestycji, a także doskonałą ekspozycję budynku od strony al. Hallera – mówi Tomasz Sujak, członek zarządu Grupy Archicom.
Clubhouse to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni około 2 tys. metrów kwadratowych, w którym będzie mogło pracować łącznie około 100-120 osób. Użytkownicy wprowadzą się do obiektu w połowie 2018 roku.
Archicom powiększa bank ziemi
Gdy na początku lipca Archicom podsumowywał wyniki spółki w pierwszym półroczu 2016 roku (deweloper sprzedał 438 mieszkań, czyli o 57 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku), jego przedstawiciele zapowiadali zakup kolejnych działek.
– Jesteśmy coraz bliżej kolejnych akwizycji gruntów, zarówno we Wrocławiu jak i Krakowie, które zagwarantują nam długoterminowy wzrost. Obecny bank gruntów zapewnia nam realizację 3054 mieszkań – mówił Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicom.
I rzeczywiście, w połowie lipca firma deweloperska sfinalizowała dwie kolejne transakcje.
Najpierw spółka zależna od Archicomu zawarła umowę przenoszącą własność części nieruchomości gruntowej o powierzchni około 1,8 hektara przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu. Kwota transakcji to 11 mln 850 tys. złotych, a zawarcie umowy przenoszącej własność pozostałej części nieruchomości planowane jest na grudzień 2016 roku. Nieruchomość przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zabudowę wielorodzinną i może tam powstać około 550 mieszkań.
A kilka dni później deweloper kupił za 1 mln 980 tys. złotych grunt w krakowskiej dzielnicy Podgórze, sąsiadujący z działką, którą Archicom nabył już wcześniej (w kwietniu 2016 roku). Łącznie obie działki pozwalają na budowę około 80 mieszkań.