Wrocław: Miasto sprzedaje zabytkową nieruchomość na Nadodrzuźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Miasto sprzedaje zabytkową nieruchomość na Nadodrzu

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Zabudowany teren przy ulicy Kurkowej 28-32 trafi w prywatne ręce. Nowy właściciel będzie musiał zapłacić co najmniej ponad 3 mln zł.
Magistrat ogłosił 14 lutego przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Kurkowej 28-32. O swoim planie informował już w wykazie z 27 listopada ubiegłego roku.
Cena wywoławcza wynosi 3 mln 150 tys. zł, a sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT. Nowego właściciela działki mamy poznać 26 kwietnia. Plan miejscowy przewiduje utworzenie na niej m.in. zabudowy wielorodzinnej, drobnych lokali usługowych i handlu detalicznego małopowierzchniowego, obiektów hotelowych i biur.
Powierzchnia sprzedawanej działki nr 113 wynosi 1478 mkw. Znajdują się na niej będące w bardzo złym stanie trzy budynki gospodarcze: dwa dwukondygnacyjne o pow. zabudowy 155 oraz 37 mkw. i jeden parterowy o pow. 6 mkw. Miasto oszacowało stopień ich zużycia na 90 procent.
Nieruchomość położona jest na obszarze historycznego układu urbanistycznego Przedmieścia Odrzańskiego wraz z Wyspą Mieszczańską i Wyspami Odrzańskimi, stanowiącego część Śródmieścia we Wrocławiu, ujętego obszarowo w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia – informują urzędnicy.
Miasto zburzyło w 2014 roku kamienicę przy ul. Kurkowej 32. Dwa lata wcześniej doszło w niej do wybuchu gazu, przez co obiekt nie nadawał się już do użytku.
UM Wrocławia

Zmiany przy Kurkowej

Ulica Kurkowa cały czas się zmienia, a w planach są kolejne inwestycje. Remont i przebudowę ma przejść wpisana do gminnej ewidencji zabytków kamienica znajdująca się pod numerem 40-42. Zarząd Zasobu Komunalnego złożył 30 października ubiegłego roku wniosek o pozwolenie na to przedsięwzięcie. Wciąż czeka na rozpatrzenie dokumentu. Z zewnątrz budynek zmienił się już w ubiegłym roku.
fot. Orzech
REKLAMA
fot. Jan Augustynowski
Nadal niepewny pozostaje los kamienicy przy Kurkowej 36, także wpisanej do gminnej ewidencji zabytków. W 2008 roku trafiła w ręce Verity Development Sp. z o.o. Deweloper przez lata nie podjął się jednak prac budowlanych, przez co budynek nadal niszczeje. Po ośmiu latach otrzymał, jako spółka Sunrise Development, pozwolenie na jego rozbiórkę, a rok później, na wniosek aktywistów, ruszyło postępowania w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków
fot. investphoto.pl
W kwartale ul. Kurkowej, Ptasiej i Kaszubskiej Vienna Development S.A. zrealizuje mikroapartamenty Kurkowa, o czym informowaliśmy w marcu ubiegłego roku. W inwestycji będą dostępne lokale o powierzchni od 15 do 30 mkw.
Forma projektowanego obiektu zdecydowanie zrywa z tradycyjnymi zasadami okolicznej urbanistyki i wprowadza nową jakość. Artystyczny nieład rzuca wyzwanie dziewiętnastowiecznej zabudowie. Nowoczesna, dynamiczna forma ma na celu ożywienie okolicy – zapowiada deweloper.
Nieruchomość przy ul. Ptasiej 22, o łącznej powierzchni ponad 3 tys. mkw., kupił w grudniu 2016 roku za 10,5 mln zł, przy czym cena wywoławcza wynosiła 4,4 mln zł.
Materiały inwestora
Budowa Kurkowej 14, której inwestorem jest Nacarat Polska Sp. z o.o., rozpoczęła się w I kwartale 2013 roku i trwała niespełna dwa lata. Na ośmiu kondygnacjach znajduje się 209 jedno-, dwu-, i trzypokojowych mieszkań o metrażach od 27 do 90 mkw.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA