Obwodnica Leśnicy będzie aleją Ryszarda Kaczorowskiego. Swoją ulicę ma mieć też Andrzej Wajdafot. Jan Augustynowski

Obwodnica Leśnicy będzie aleją Ryszarda Kaczorowskiego. Swoją ulicę ma mieć też Andrzej Wajda

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Wrocławski magistrat chce, by obwodnica Leśnicy nosiła nazwę Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Z kolei krótki odcinek ulicy Wróblewskiego ma zmienić nazwę na ulicę Andrzeja Wajdy.
Do konsultacji trafiły właśnie projekty uchwał wrocławskiej rady miejskiej w sprawie nowych nazw ulic w stolicy Dolnego Śląska.
Pierwsza z uchwał dotyczy nadania planowanej ulicy w obrębach Leśnicy, Ratynia i Jerzmanowa nazwy aleja Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Chodzi o fragment powstającej obwodnicy Leśnicy, która połączy ulicę Średzką z Graniczną.
REKLAMA
– Nadanie planowanej ulicy nazwy aleja Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego uzasadnia fakt, że inwestycja dotycząca budowy obwodnicy Leśnicy była najważniejszą zlokalizowaną na zachodzie Wrocławia. Prestiż inwestycji podkreśli nazwanie wspomnianego miejsca imieniem i nazwiskiem ostatniego prezydenta na uchodźstwie Pana Ryszarda Kaczorowskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.


Zgodnie z projektem kolejnej uchwały, odcinek ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w obrębie Zalesia, pomiędzy mostem Zwierzynieckim a ulicą Wystawową ma zmienić nazwę na ulicę Andrzeja Wajdy.

– Nadanie odcinkowi ulicy Zygmunta Wróblewskiego, położonemu pomiędzy ulicą Adama Mickiewicza a ulicą Wystawową, nazwy Andrzeja Wajdy uzasadnia bezpośrednie sąsiedztwo Wytwórni Filmów Fabularnych, w której powstało wiele dzieł polskiej kinematografii – tłumaczą autorzy projektu uchwały.



Z kolei skwer położony między ulicami Jerzego Bajana i Ludwika Idzikowskiego na Gądowie Małym ma otrzymać nazwę ks. Leszka Jabłońskiego.

 Ks. dr Leszek Jabłoński była pierwszym proboszczem parafii i budowniczym kościoła, przy którym znajduje się przedmiotowy skwer. Od samego początku budowy osiedla proboszcz zabiegał o powstanie skweru przy kościele. Nieustannie współpracował ze spółdzielnią mieszkaniową "Szóstka" przy zagospodarowaniu przestrzennym osiedla. Skwer powstał w tym samym czasie co kościół, a więc w 2005 roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.



Nowy most na rzece Ślęzie pomiędzy aleją Piastów i ulicą Racławicką otrzyma nazwę most Racławicki.

Nazwa jest uzasadniona ze względu na zlokalizowanie przedmiotowego mostu w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Racławickiej. Poprzez nadanie takiej nazwy nawiązuje się także do innych obiektów mostowych, których nazwy pochodzą od sąsiednich ulic, jak: most Mieszczański, most Milenijny, most Kłokoczycki – uzasadniają autorzy projektu.



W ostatnim z projektów uchwał znalazły się propozycje nazw dla czterech ulic. 

Nowa ulica w obrębie Grabiszyn otrzyma nazwę Rusznikarska.

– Nazwa ulicy nawiązuje do ulic Rymarskiej i Giserskiej, wziętych od nazw zawodów. Rusznikarstwo to zawód i rzemiosło rusznikarza, tzn. wyrób, naprawa i konserwacja ręcznej broni palnej – czytamy w uchwale.



Nowa ulica Na Klecinie ma nazywać się 
Kabaczkowa – nazwa nawiązuje do istniejących na tym terenie nazw – do ulic wziętych od nazw warzyw, jak Buraczana i Ogórkowa.



Nowej ulicy w obrębie Złotniki zostanie nadana nazwa Bronowicka
– od wioski znanej z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, która kiedyś znajdowała się pod Krakowem, a dziś jest w granicach miasta. Na Złotnikach znajdują się ulice związane z miejscowościami małopolskimi: Zakopiańska, Bocheńska i Nowotarska. 



Z kolei nowa ulica na Stabłowicach będzie nazywać się Karpnicka. Nazwa nawiązuje do ulic związanych z miejscowościami z Kotliny Jeleniogórskiej, znanymi ze swoich pałaców. W Karpnikach jest odrestaurowany zamek, który swoją historią sięga wieku XV i związany jest ze znakomitymi rodami śląskimi.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA