DODAJ

Wrocław: Park na Żernikach z opóźnieniem, ale powstanie. Miasto nie musiało jednak dokładać

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Park na Żernikach
Mariusz Bartodziej
2019-05-14 10:23:59
W pierwszym przetargu oferty przekraczały zaplanowaną przez urzędników kwotę o od przeszło 200 tysięcy do blisko 1,5 miliona złotych. Tym razem jedna propozycja zmieściła się w budżecie. Firma Garte ze Swarzędza wykona prace za ponad 1,6 miliona zł przed końcem listopada. Pierwotnie inwestycja miała być gotowa dwa miesiące wcześniej.

Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 24 kwietnia drugi przetarg na realizację pierwszego etapu Żernickiego Park Sportu i Rekreacji w rejonie ulic Kardamonowej, Przybyły oraz Rumiankowej. Do 4 kwietnia wpłynęło pięć ofert (wszystkie z pięcioletnią gwarancją). Wynosiły od 1 mln 641 tys. zł brutto do 2 mln 130 tys. zł. Tylko jedna zmieściła się w budżecie wynoszącym 1 mln 690 tys. zł. Złożyła ją spółka Garte Sp. z o.o. Sp. k. Wykona prace do 29 listopada.

Miasto nie przepłaciło

O fiasku pierwszego postępowania informowaliśmy w marcu. Wówczas również zgłosiło się pięciu chętnych. Wszyscy zapewnili pięć lat gwarancji. Ceny wahały się od 1 mln 923 tys. zł brutto do 3 mln 152 tys. zł. Magistrat postanowił nie dokładać brakujących środków do najkorzystniejszej oferty. Termin realizacji w tym przetargu był wyznaczony na 30 września.

Ścieżki, leżaki i więcej zieleni

ZZM wybrał wykonawcę projektu parku w styczniu ubiegłego roku. Elektrownie Wodne Zeneris Sp. z o.o. przygotowały dokumentację za blisko 60 tys. zł. Drugi etap inwestycji, nieobjęty zamówieniem, dotyczy budowy ścieżki rowerowej.

Część ujęta w przetargu obejmuje zagospodarowanie terenu o powierzchni ponad 1,2 ha. W jego centralnej części powstaną stok saneczkowy wysoki na 3 m oraz dwa place zabaw: dla dzieci w wieku 3-7 lat i 6-14. Na pierwszy (ogrodzony) złożą się karuzela, domek ze zjeżdżalnią, zestaw do zabawy w piasku oraz dwie huśtawki na sprężynie. Drugi utworzą potrójna huśtawka i urządzenie do wspinaczki. Za to w południowej części znajdzie się drewniany taras widokowy o szerokości 6 m. Projektowane ścieżki mają umożliwić dojście do wszystkich atrakcji od ul. Rumiankowej i Kardamonowej.

Inwestycja zakłada również utworzenie chodnika przy ul. Rumiankowej, okrągłego placu i placyków wypoczynkowych (przy ścieżkach i placach zabaw) oraz dostarczenie elementów małej architektury: 16 ławek, 4 leżaków, 2 tablic regulaminów i po 8 śmietników oraz stojaków na rowery.

Do zadań wykonawcy należy też uporządkowanie terenów zielonych. Następnie posadzi 74 drzewa liściaste, 67 krzewów iglastych i 433 liściaste oraz 1651 bylin i traw rabatowych. Ponadto założy 6810 mkw. trawnika. Przez trzy lata zajmie się pielęgnacją zieleni.

Park dla Żernik i sąsiednich osiedli dzięki zwycięstwom w WBO

Żernicki Park Sportu i Rekreacji powstaje dzięki głosom mieszkańców na trzy projekty we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim: nr 368 (WBO 2017), 26 i 92 (WBO 2018). W sumie zainteresowani uzyskali 1 mln 750 tys. zł. Plan poparła Rada Osiedla Żerniki.

Jako mieszkańcy osiedla Żerniki chcielibyśmy świadomie wziąć odpowiedzialność za losy naszego parku i pozyskać środki na stworzenie miejsca, które nie tylko ładnie wygląda, ale też zmobilizuje do aktywności fizycznej, pomoże w edukacji i wychowa kolejne pokolenia Wrocławian – wyjaśniają pomysłodawcy. – Park, który miałby tu powstać, stałby się centrum aktywnego wypoczynku nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla osiedli przyległych.