Niewykluczone, że już za kilka lat z Wrocławia do Warszawy będziemy podróżować w specjalnych kapsułach, poruszających się z prędkością dźwięku. Polscy inżynierowie pracują bowiem nad superszybkim środkiem transportu, nazwanym Hyperloop.
Polski zespół Hyper Poland znalazł się wśród 35 półfinalistów konkursu Global Challege, zorganizowanego przez Hyperloop One. W rywalizacji brało udział 2600 ekip, a celem konkursu jest wyłonienie miejsca, gdzie idea Hyperloopa zostanie po raz pierwszy zrealizowana.
– Zaproponowana przez nas trasa Hyperloopa (Warszawa-Wrocław) została uznana za obszar zainteresowania – piszą na Facebooku członkowie Hyper Poland.
Hyper Poland jest jednym z 35 półfinalistów (z 2600 zgłoszeń) Global Challenge organizowanego przez Hyperloop...
Opublikowany przez Hyper Poland na 11 styczeń 2017Czym jest Hyperloop?
To futurystyczny środek transportu, wymyślony kilka lat temu przez Elona Muska (założyciela PayPala, SpaceX i Tesli).
– To połączenie pociągu i samolotu. Umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie, jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne – tłumaczą na swojej stronie internetowej przedstawiciele Hyper Poland.
Hyper Poland powstało na potrzeby konkursu Hyperloop POD, zorganizowanego w 2015 roku przez SpaceX.– Stworzyliśmy zespół specjalistów z wielu dziedzin, który jest w stanie nie tylko przygotować projekt do konkursu. Jesteśmy gotowi podjąć temat budowy Hyperloopaa w Polsce. Chcemy zacząć od wykonania prototypu w skali 1:24. Następnym krokiem będzie przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloopa w wersji cargo – czytamy na stronie Hyper Poland.
12 finalistów konkursu Hyperloop Challenge poznamy w pierwszym kwartale bieżącego roku, a trzech zwycięzców – w drugim kwartale 2017 roku.
Hyperpoland.com