Inicjatywa wkomponowania w przestrzeń Olimpii Port prac wrocławskich artystów to kontynuacja tradycji Archicomu umieszczanie rzeźb w wybranych częściach Wrocławia. Nowa forma plastyczna dołączy do innych wprowadzonych w przestrzeń przez dewelopera jak „Pod jabłonią” autorstwa Alojzego Gryta z Jagodna, „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego na pl. Strzegomskim, „Mama i ja” Janusza Klekota z ul. Św. Mikołaja czy „Zabłąkana chmura” Ludwiki Ogorzelec przy al. Hallera.
Osiedla mieszkaniowe stają się coraz bardziej przyjazne człowiekowi, mieszkańcy oczekują kompleksowej wizji zamieszkania. Atrakcyjna architektura, estetycznie zagospodarowane, pozytywne przestrzenie w naturalny sposób budzą poczucie przynależności i troski o własną okolicę. Ułatwiają nawiązywanie relacji towarzyskich i sąsiedzkich, uwrażliwiają na estetykę otoczenia. Dlatego właśnie teren osiedli mieszkaniowych jest doskonałą płaszczyzną do prezentowania i promowania twórczości artystów, przed którymi postawiono wyzwanie plastyczne.
Rozwijając te idee firma Archicom ponownie podjęła się realizacji konkursu na projekt przestrzennej formy plastycznej pod hasłem “Przestrzeń, która inspiruje” zlokalizowanej na osiedlu Olimpia Port, przy ul. Magellana.
– Od wielu lat pełnimy rolę mecenasa sztuki, akcentując jej znaczenie w życiu mieszkańców Wrocławia. Wprowadzamy w przestrzenie publiczne formy artystyczne twórców związanych z naszym miastem. Wierzymy, że stworzenie możliwości obcowania ze sztuką w naturalny sposób budzi wrażliwość oraz podnosi jakość życia i otoczenia – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicom S.A.
REKLAMA
Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do artystów i studentów kierunków artystycznych. Projekty rzeźby można składać do 31 stycznia 2017 r. Główną nagrodą jest realizacja projektu na osiedlu Olimpia Port oraz 8000 zł.
Wyboru formy, która trwale zwiąże się z pejzażem nadodrzańskiej inwestycji dokona kapituła w składzie m.in.: prof. Piotr Kielan – rektor ASP we Wrocławiu, Piotr Wieczorek – prezes wrocławskiego oddziału ZPAP, Paweł Jarodzki - kurator BWA, profesor ASP we Wrocławiu, Beata Urbanowicz – koordynator Projektu Plastycznego Wystroju Miasta, Jerzy Skoczylas – przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia, Kazimierz Śródka – współautor projektu Olimpii Port oraz przedstawiciele mieszkańców dzielnicy i osiedla.
Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie www.archicom.pl/rzezba.