Na wrocławskim Ostrowie Tumskim zakończył się właśnie proces rewitalizacji jednego z zabytków. Nieremontowany przez lata, wyniszczony gmach barokowego Orphanotropheum (łac. sierociniec dla szlachetnie urodzonych) ponownie odzyskał dawną świetność. Gmach mieści się, tuż przy kościele św. Piotra i Pawła, przy ul. Katedralnej 4, pl. Kościelny 4. Budynek będzie jak dotychczas pełnił funkcje użyteczności publicznej i ponownie stanie się siedzibą Duszpasterstwa Akademickiego oraz innych instytucji należących do Kościoła.
Gmach barokowego Orphanotropheum powstał w latach 1702-1715 według projektu J. B. Peintnera. W czasie wojny uszkodzone zostały mury i w zancznym stopniu tynki, sztukateria i kamieniarka. Z uwagi na swoją wyjątkowość, nieruchomość została wpisana do rejestru zabytków.
Gmach Orphanotropheum, nazywany "domem pod czwórką", przeszedł właśnie pierwszy od 40 lat remont.
Remont był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Beneficjentem dofinansowania jest Archidiecezja Wrocławska, która na remont przekazała pozostałe 30%, to jest 5mln zł.
Projekt opracowała Autroska Pracownia arch. Macieja Machowicza, a wykonawcą projektu był PB ALFA-DACH Sp. z o.o. z Wrocławia.
Remont obejmował rekonstrukcję i odnowienie fasady oraz zmianę układu funkcjonalnego pomieszczeń z adaptacją poddasza oraz wyeksponowanie walorów zabytkowych wnętrz parteru. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. przez instalację windy, niwelację poziomów, przygotowanie podjazdów do budynku oraz specjalnych toalet.
Zrewitalizowany gmach barokowego Orphanotropheum idealnie wpasowuje się w klimat najstarszej, zabytkowej dzielnicy Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. A jego realizatorzy liczą na zwiększenie ilości turysów nawet do 5000 osób rocznie.
Piwnica budynku przed i po remoncie: