Remontu ścieżki rowerowej i chodnika oraz nowej zieleni w sąsiedztwie Wyspy Bielarskiej mieszkańcy mieli doczekać się do końca października. Tymczasem do przetargu nie zgłosiła się żadna firma m.in. z powodu braku pracowników. Inwestycja warta prawie 2 mln zł przewiduje także zamontowanie płyty upamiętniającej 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta unieważnił 14 września przetarg na przebudowę chodnika i trasy rowerowej na bulwarze Słonecznym (wzdłuż ulicy Drobnera na odcinku od placu Bema do skrzyżowania z ul. Probusa) wraz z małą architekturą i zielenią. Nikt nie złożył ofert. Inwestycja ma kosztować około 1,7 mln zł.
– Powodem nie była zbyt wysoka cena ani zakres robót. Wiemy o tym, gdyż prowadziliśmy rozmowy z wieloma firmami po fiasku postępowania przetargowego. Przyczyną jest brak rąk do pracy i inne zobowiązania kontraktowe, które uniemożliwiały wykonanie zadania w bieżącym roku – wyjaśnia nam Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM.
fot. Mariusz Bartodziej
Urzędnicy ogłoszą nowy przetarg z początkiem przyszłego roku. Prace miały się początkowo zakończyć 31 października. Nowy termin ich realizacji to wiosna 2019 roku, ponieważ roboty mogą ruszyć najwcześniej w marcu.
– Sezon zimowy trwa od grudnia do końca lutego i jest to w budownictwie tak zwany "martwy sezon". Reżimy technologiczne nie pozwalają na wykonywanie pewnych prac przy niskich temperaturach. Trudno oczekiwać, że w zimie w nocy będzie temperatura powyżej zera, a w dzień na poziomie przynajmniej plus osiem stopni – tłumaczy Ewa Mazur.
fot. Mariusz Bartodziej
Większy komfort ruchu, nowa zieleń i upamiętnienie zdobycia przez kobiety praw wyborczych
– Celem opracowania jest poprawa komfortu ruchu pieszego i rowerowej wzdłuż południowej strony ul. Drobnera, poprzez remont nawierzchni i wyróżnienie trasy rowerowej od ciągu pieszego oraz nadanie przestrzeni oprawy architektonicznej związanej z historią praw wyborczych kobiet na świecie i jubileuszem stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce – wyliczają autorzy projektu z Pracowni Projektowej Myczkowscy.
Trasa rowerowa z betonu asfaltowego będzie mieć 2,5 m szerokości i zajmie około 910 mkw. powierzchni. Ponadto wykonawca wybuduje chodniki o szerokości 3 m z płyt betonowych (40x40 cm i 40x60 cm) i poprowadzi dalej pieszy trakt z kostki i płyt granitowych. Zajmie się także montażem 162 płyt z nazwą państwa i rokiem otrzymania w nim przez kobiety praw wyborczych oraz, w centralnej części, płyty o średnicy ok. 1,5 m upamiętniającej 100-lecie wywalczenia tego przez Polki.
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Inwestycja zakłada jeszcze utworzenie 18 betonowych siedzisk, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz nowe nasadzenia. Przybędzie 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów, rabata bylinowa ujęta w ekobordy (o pow. 80 mkw.) oraz 1500 mkw. trawnika.
Materiały prasowe
Budowa bulwaru Fizyków też opóźniona
Opóźni się także inwestycja na niedalekim bulwarze Józefa Zwierzyckiego. Chodzi o montaż zwierciadeł akustycznych w ramach utworzenia tam bulwaru Fizyków, dzięki środkom zdobytym we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. O szczegółach pisaliśmy w listopadzie.