Wrocław rozwija zielone trasy rowerowe. Powstaje spójna sieć połączeńFot. Materiały prasowe

Wrocław rozwija zielone trasy rowerowe. Powstaje spójna sieć połączeń

Orzech
Orzech
REKLAMA

Nowe trasy rowerowe w centrum, rewitalizacja historycznych terenów zieleni, połączenia między osiedlami i kolejne etapy rozwoju zielonych korytarzy komunikacyjnych – Wrocław konsekwentnie rozbudowuje sieć tras dla pieszych i rowerzystów.

• W piątek, 12 czerwca, miasto podsumowało zakończone inwestycje i przedstawiło projekty przygotowywane do realizacji

• Wszystkie są częścią jednej strategii: tworzenia wygodnych, bezpiecznych i atrakcyjnych tras prowadzonych możliwie blisko zieleni

– Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy jasno wskazali, że chcą poruszać się rowerem nie tylko szybciej i bezpieczniej, ale także przyjemniej – wśród zieleni i z dala od głównych ulic. Konsekwentnie realizujemy ten kierunek również w ścisłym centrum miasta – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Wydziału Mobilności Miejskiej.

Przykładem jest Promenada Staromiejska, gdzie miasto wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej buduje spójny ciąg pieszo-rowerowy.

– Tworzymy system połączeń, a nie pojedyncze odcinki. Dlatego inwestujemy zarówno w centrum, jak i na osiedlach. Dobrym przykładem jest nowa kładka nad Ślęzą wraz z ukończonym dojazdem od ul. Trawowej, która połączyła Muchobór Mały i Muchobór Wielki – dodaje dyrektorka Wydziału Mobilności Miejskiej.

Promenada Staromiejska zyska nowy wygląd

Miasto kończy postępowanie przetargowe dotyczące przebudowy wschodniej części Promenady Staromiejskiej – od ul. Piotra Skargi do ul. Oławskiej.

– Chcemy, aby było tu więcej zieleni, ale równie ważne jest odtworzenie wygodnych ciągów komunikacyjnych na terenie cennym historycznie i przyrodniczo – mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Projekt obejmuje przebudowę ścieżek, nowe elementy małej architektury, likwidację barier architektonicznych, zagospodarowanie wód opadowych, zabezpieczenie skarp przed erozją oraz nowe nasadzenia drzew i roślin.

Po zakończeniu inwestycji cały odcinek będzie przejezdny rowerem. Między ul. Piotra Skargi a ul. Nową powstanie ciąg pieszo-rowerowy, a od ul. Nowej do ul. Oławskiej – wydzielona droga rowerowa stanowiąca kontynuację trasy wzdłuż ul. Skargi i Nowej. Na terenach zielonych zastosowane zostaną przepuszczalne nawierzchnie typu terraway.

– W terenach zieleni ograniczamy ingerencję w grunt i stosujemy nawierzchnie przepuszczalne, ale nie rezygnujemy z funkcji komunikacyjnej. Rowerzyści bardzo chętnie wybierają takie trasy, bo są bardziej komfortowe i przyjazne – podkreśla dyrektor ZZM.

Podobne rozwiązania pojawiają się w kolejnych inwestycjach ZZM – rewitalizacjach parków, nowych terenach zieleni i projektach WBO. Przykładem jest odnawiana Aleja Romera w Parku Grabiszyńskim, łącząca al. Hallera ze Ślęzą.

Zielone inwestycje ZZM

Wśród realizowanych i przygotowywanych projektów znajdują się m.in.:

park przy ul. Idzikowskiego (11 mln zł),

Żernicki Park Sportu i Rekreacji – etap II (9,3 mln zł),

odnowa Parku Szczytnickiego (14 mln zł),

rewitalizacja Parku im. Marii Dąbrowskiej (3,6 mln zł),

• rewaloryzacja Parku Klecińskiego (1,7 mln zł),

rewitalizacja Parku Edyty Stein (3 mln zł),

Edukacyjny Las Tysiąclecia (2,4 mln zł),

zagospodarowanie terenu przy stawie przy ul. Karpnickiej (1,6 mln zł),

nowe tereny zieleni na Księżu Małym, przy ul. Gryczanej i na Zgorzelisku,

REKLAMA

Park nad Kasiną (2,7 mln zł),

zagospodarowanie terenu przy ul. Zakopiańskiej,

Park na Skraju,

Klin Wojszyce (20 mln zł),

Park Północny przy ul. Kminkowej (4 mln zł).

Nowe trasy rowerowe budują także Wrocławskie Inwestycje

– W najbliższy weekend rozpoczynamy budowę drogi dla rowerów na ulicach Bożego Ciała i Widok. To ważny projekt dla centrum miasta, który poprawi bezpieczeństwo i stworzy wygodny dojazd do Starego Miasta – mówi Bartosz Nowak, wiceprezes Wrocławskich Inwestycji.

Powstanie około 300 metrów dwukierunkowej drogi rowerowej połączonej z ul. Świdnicką przez pl. Teatralnym do ul. Kazimierza Wielkiego. Przebudowane zostaną również oświetlenie, odwodnienie i organizacja ruchu. Wartość inwestycji przekracza 2,7 mln zł, a zakończenie prac planowane jest w ciągu sześciu miesięcy od podpisania umowy.

Trwa także rozbudowa ul. Ołtaszyńskiej. Powstaje tam blisko 900-metrowa trasa pieszo-rowerowa łącząca rondo św. Ojca Pio z rejonem ul. Brzozowej w Wysokiej. Projekt przygotowano z myślą o przyszłej trasie tramwajowej i przy zachowaniu maksymalnej liczby istniejących drzew. Koszt inwestycji przekracza 6,5 mln zł.

Tej wiosny zakończyła się budowa trasy pieszo-rowerowej przy ul. Trawowej.

– Inwestycja poprawiła dostępność terenów rekreacyjnych nad Ślęzą i połączyła Muchobór Wielki z lokalną siecią tras. Jeszcze w czerwcu rozpoczną się prace przy projekcie „Sad Mieszkańca” na Wojszycach, gdzie również powstanie zielona trasa pieszo-rowerowa – mówi Bartosz Nowak.

W ramach WBO realizowany jest także projekt „RODOS”, obejmujący nowe ścieżki parkowe i przejazd rowerowy przy ul. Fieldorfa.

W najbliższych tygodniach planowany jest przetarg na realizację rowerowej ulicy Cieszyńskiego – elementu Zielonej Osi Zachodniej.

Wrocławskie Inwestycje przygotowują również kolejne zadania: drogi rowerowe przy ulicach Olszewskiego i Dembowskiego, trasę wzdłuż ul. Iwaszkiewicza, drogę rowerową przy ul. Żmigrodzkiej oraz około dwukilometrową trasę przy ul. Brodzkiej. Trwają też prace projektowe dla tras w ulicach Zielińskiego, pl. Muzealnego, ul. Muzealnej, Świebodzkiej i wzdłuż al. Armii Krajowej.

ZDiUM domyka brakujące połączenia

Istotnym elementem budowania spójnej sieci będzie nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy przez ul. Piotra Skargi.

– To inwestycja, którą właśnie kończymy. Połączy dwa odcinki Promenady Staromiejskiej i zlikwiduje jedno z najważniejszych miejsc przerywających ciągłość ruchu – mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Przed miastem pozostają również trzy ostatnie etapy realizacji Promenady Krzyckiej. Dwa z nich rozpoczną się jeszcze tego lata. Równolegle prowadzone są prace nad przekroczeniami trasy, m.in. w rejonie ul. Hallera.

Rozwój zielonych tras rowerowych jest elementem długofalowej polityki miasta, łączącej mobilność, adaptację do zmian klimatu, rewitalizację terenów zieleni i poprawę jakości życia mieszkańców.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA