Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wybrał firmę, która zajmie się przebudową mostu Słodowego. Spośród sześciu złożonych ofert, dwie zostały odrzucone, a jako najkorzystniejszą wybrano propozycję Skanskiej, opiewającą na niespełna 3,1 mln złotych. Prace na stuletnim moście ruszą najprawdopodobniej w połowie września.
Maksymalną ilość punktów (10,00) za zaproponowaną cenę otrzymała oferta firmy Skanska. Minimalnie niżej (na 9,86 pkt.) oceniono propozycję Berger Bau. Wcześniej ZDiUM odrzucił oferty Polskich Mostów i Kolbetu. Skanska za remont mostu Słodowego zaproponowała dokładnie 3.098.387,21 złotych.
Teraz Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta podpisze ze Skanską umowę, a za kilka tygodni, w drugiej połowie września najprawdopodobniej ruszy już przebudowa mostu Słodowego.
W ramach prac zaplanowano roboty mostowe, drogowe, konstrukcyjne, teletechniczne, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, gazowe, wodociągowe oraz wycinkę drzew.
- Cała konstrukcja zostanie wzmocniona, umocnione będzie też posadowienie przeprawy na gruncie. Konstrukcja będzie podniesiona o około 40 centymetrów ze względu na wymogi przeciwpowodziowe – mówiła w kwietniu Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków.
Prace umożliwiające przywrócenie ruchu kołowego na moście Słodowym powinny zakończyć się jeszcze w grudniu bieżącego roku. Reszta prac potrwa do końca kwietnia 2013 roku.
- Mieszkańcy do dyspozycji będą mieli przeprawę tymczasową, więc przebudowa mostu Słodowego w niczym nie utrudni im życia – tłumaczy Ewa Mazur ze ZDiUM.
Most Słodowy ma ponad sto lat. To właśnie dzięki niemu obsługa komunikacyjna wyspy Słodowej jest w ogóle możliwa, zarówno jeśli chodzi o mieszkańców położonej na niej kamienicy, jak i dojazd służb komunalnych, ratowniczych i porządkowych.