Teatr Capitol zmienia się na oczach wrocławian - zobacz budowę

Teatr Capitol zmienia się na oczach wrocławian - zobacz budowę

Wrocław
REKLAMA
Na półmetku jest przebudowa Teatru Capitol pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Świdnicką i Bogusławskiego. Robotnicy pracują teraz w gigantycznym wykopie pod Dużą Scenę.
- Minął już ponad rok od chwili, kiedy przestaliśmy grać na naszej Dużej Scenie, zamknęliśmy budynek Teatru i rozpoczęły się w nim przygotowania do wielkiej przebudowy. Od tamtej pory kilka spektakularnych momentów przyciągnęło uwagę wrocławian: choćby prace rozbiórkowe i wyburzenie budynku Klubu Ośrodek (po którym łza zakręciła się w niejednym oku) czy demontaż kilkutonowej żelaznej kurtyny, dzielącej przestrzeń sceny i widowni - opowiada Joanna Kiszkis rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego Capitol.
Dziś, pod koniec lutego 2012 jest tak:
od strony ul. Piłsudskiego na poziomie -1 mamy już gotową podłogę i ścianki działowe przyszłej restauracji w podziemiach budynku frontowego. Powstał tam już także strop - na poziomie 0, czyli na poziomie ulicy. W nadchodzących tygodniach zaczniemy w tym miejscu wznosić ściany budynku frontowego - przyszłego wejścia do foyer teatru.
REKLAMA
Budowa podziemi, czyli poziomu -1, kontynuowana jest też od strony ul. Świdnickiej. Mamy tam już prawie ukończoną płytę denną - podłogę przyszłej Sceny Kameralnej.


Tuż przed istniejącym oknem sceny (mniej więcej na dawnym podwórku między teatrem a budynkiem Odry-Film) powstaje wykop pod Dużą Scenę i magazyny dekoracji. Będzie miał 12 metrów głębokości. Pomieści dolną mechanizację sceny, czyli urządzenia ruchomej podłogi scenicznej, które w przyszłości umożliwią np. opuszczanie i podnoszenie fragmentów dekoracji w spektaklach. Ściany wykopu są już obudowane metalowymi grodzicami, wokół których powstaną ściany podscenia.

Istnieje już płyta denna w orkiestronie (orkiestron to ukryta, podziemna przestrzeń z przodu sceny, gdzie podczas przedstawień mogą siedzieć przebywać grający na żywo muzyc). Mieliśmy orkiestron przed przebudową, ale znacznie mniejszy - zespół muzyczny mieścił się w nim z dużym trudem i w bardzo niekomfortowych warunkach. Nowy orkiestron będzie wyposażony w ruchomą - podnoszoną i opuszczaną - podłogę.

Prace trwają także we wnętrzach dawnego budynku Odry-Film od strony ul. Bogusławskiego. Odbywa się tam masywna przebudowa klatki schodowej i modernizacja istniejącego szybu windy oraz prace instalatorskie.

Autor: jg/inf. pras.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA