Trzy nowe bramy dla rowerzystów w centrum miasta

Trzy nowe bramy dla rowerzystów w centrum miasta

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Już niedługo zdecydowanie ma się poprawić sytuacja rowerzystów w ścisłym centrum miasta. ZDiUM właśnie ogłosił przetarg na budowę trzech bram rowerowych w sercu Wrocławia. Urzędnicy podkreślają, że nowe rozwiązania poprawią sytuację nie tylko miłośników "dwóch kółek", ale także pieszych.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta właśnie ogłosił przetarg na budowę trzech rowerowych bram do centrum. O jednej, która powstanie na skrzyżowaniu ulicy Grodzkiej z mostem Uniwersyteckim pisaliśmy już w sierpniu.

- Chodzi o to, by ułatwić rowerzystom przejazd z mostu Uniwersyteckiego w stronę Rynku. Chcemy, by na moście pojawiła się dedykowana rowerom sygnalizacja świetlna, która umożliwi im przejechanie przez ul. Grodzką na wprost i wjechanie przez tunel na plac Uniwersytecki – wyjaśnia Artur Wesołowski z sekcji ds. rozwoju ruchu rowerowego we wrocławskim magistracie.

Analogiczne rozwiązanie zostanie wprowadzone po drugiej stronie skrzyżowania dla rowerzystów jadących z Rynku na północ miasta. Pozostałe dwie bramy powstaną na skrzyżowaniach ulic Kazimierza Wielkiego z Widok i Grodzkiej z Piaskową.

- Dzięki bramie przy ulicy Piaskowej rowerzyści w łatwiejszy sposób dostaną się z bulwaru Dunikowskiego do centrum. Na skrzyżowaniu będą mogli ustawić się na jego czole, dostaną własną sygnalizację świetlną i dzięki temu pierwsi wjadą na skrzyżowanie i pierwsi z niego zjadą - tłumaczy Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy.

- Na skrzyżowaniu ulicy Widok z Kazimierza Wielkiego bardzo wielu rowerzystów jeździ teraz po przejściu dla pieszych. Chcemy to zmienić – jadąc z północy na południe będzie można przejechać specjalnym pasem rowerowym, natomiast w przeciwnym kierunku rowerzyści dzięki śluzie będą mogli dostać się na ulicę - dodaje Daniel Chojnacki.

Bramy rowerowe do centrum pojawią się w miejscach, gdzie rowerzystów jest bardzo dużo. Przypomnijmy, zgodnie z badaniem natężenia ruchu rowerowego, skrzyżowania mostu Uniwersyteckiego z Grodzką czy Kazimierza Wielkiego z Widok należą do najbardziej obleganych przez cyklistów.

- Te projekty poprawią również warunki ruchu pieszego, bo mniej rowerzystów będzie jeździć po pasach. W przyszłym roku planujemy stworzenie kolejnych bram rowerowych w naszym mieście - zapowiada Daniel Chojnacki.

Wykonawca na wybudowanie bram rowerowych będzie miał dwa miesiące. Wszystko wskazuje więc, że nowe ułatwienia dla miłośnikow "dwóch kółek" pojawią się jeszcze w tym roku.

Czy Waszym zdaniem nowe bramy rowerowe ułatwią poruszanie się po centrum miasta? Zapraszamy do dyskusji.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA