fot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Uniwersytet Medyczny wyremontuje stuletnie kamienice na Placu Grunwaldzkim. Za kilkanaście milionów złotych

Mariusz Bartodziej
W uniwersyteckich budynkach przy ulicy Mikulicza-Radeckiego znajdowały się pierwotnie mieszkania, a dziś m.in. dziekanaty. Przebudowa ma zapewnić dostęp do obiektów osobom niepełnosprawnym oraz zwiększyć bezpieczeństwo.
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu złożył 22 sierpnia wniosek o pozwolenie na remont i przebudowę kamienic przy ul. Mikulicza-Radeckiego 5-7 (prace obejmą powierzchnię 4 303 mkw.). Ich funkcja, administracyjno-dydaktyczna, się nie zmieni. Będzie się w nich obsługiwać studentów Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego (w tym osoby z wyminy studenckiej). W obiektach powstaną cztery sale seminaryjne.
W ramach zmian nastąpi funkcjonalne połączenie kamienic w części korytarzowej, przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, w tym budowa wspólnej dla obu budynków windy osobowej, dostosowanie do przepisów ochrony pożarowej – wyjaśnia nam Monika Maziak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Uczelnia nie wie jeszcze, z jakich źródeł pozyska niezbędne środki. Szacuje koszt inwestycji na kilkanaście milionów złotych. Nie wyznaczyła też terminu prowadzenia prac – na razie skupia się na uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i dokumentacji projektowej. Przygotowuje ją pracownia Farah Architekci z Krakowa.

Kamienice sprzed stu lat

Remontowane kamienice powstały na początku XX wieku, według projektu z 1905 roku. Na każdej kondygnacji (od parteru po trzecie piętro) znajdowały się w nich po dwa mieszkania. Budynki są połączone ze sobą na poziomie piwnic. W 2014 roku zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków.
Obecnie kamienice pełnią funkcję administracyjno-dydaktyczną. W tej pod numerem 5 znajdują się dziekanaty Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego, a także Dział Aparatury Uniwersytetu Medycznego. W budynku nr 7 mieszczą się sekretariaty oraz pomieszczenia dydaktyczne.
fot. Mariusz Bartodziej