Niewiele inwestycji przeprowadzi w tym roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Wiosną zakończą się tylko te trwające od ubiegłego roku. Kolejne mają szansę być przeprowadzone dopiero po mistrzostwach Europy w piłce nożnej.
Mimo, że znany jest już budżet Wrocławia na obecny rok, to departament infrastruktury i gospodarki w magistracie wciąż nie rozdzielił pieniędzy na miejskie spółki zajmujące się przebudową i remontami dróg w stolicy Dolnego Śląska.
Dla Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oznacza to, że pewne jest jedynie dokończenie dotychczas trwających inwestycji. Do końca kwietnia zakończy się przebudowa mostów Młyńskich. Przypomnijmy, że ten północny (od strony pl. Bema) jest już po modernizacji. Teraz naprawie poddawana jest południowa przeprawa. Jej zakończenie przewidziano na kwiecień.
Cały czas trwa też przebudowa ulicy Kuźniczej. Ta do Euro ma być gotowa i służyć już w trakcie imprezy kibicom, a później mieszkańcom jako deptak. - Finał prac zaplanowaliśmy na maj, ale jeszcze na początku czerwca mogą tam trwać ostatnie prace wykończeniowe, tak by na początek mistrzostw trakt nabrał już blasku - zaznacza Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.
Jeszcze w tym tygodniu zakończy się remont torowiska prowadzącego na Sępolno. Nowe szyny zostały ułożone na odcinku ul. Mickiewicza, między skrzyżowaniem z Paderewskiego a pętlą Sępolno. Tramwaje wrócą tu na swoje stałe trasy od poniedziałku 16 stycznia.
Pewne jest też, że w tym roku wyremontowana zostanie aleja Kochanowskiego. Droga nie zyska jednak nowego oświetlenia ani nie przejdzie wymiany instalacji podziemnych. Czeka ją jedynie tzw. szybka wymiana nawierzchni. Jedyna dobra informacja to taka, że remont ma być przeprowadzony przed Euro. Gorzej, że drogowcy naprawią tylko jedną nitkę - tę prowadzącą do centrum od mostów Jagiellońskich do skrzyżowania Kochanowskiego z ulicą Wojciecha z Brudzewa.
Kosmetykę przejdzie jeszcze skwer u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego. Przetarg na zamontowanie ławek, kwietników, zainstalowanie podświetlanej nawierzchni i stojaków rowerowych zaplanowano na styczeń. Skwer ma stać się miejscem spotkań - a każda z ławek ma symbolizować inne wyznanie w tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń. Znikną stąd też miejsca parkingowe.
A mieszkańcy Psiego Pola doczekają się węzła przesiadkowego, który ma być gotowy w kwietniu. Pod koniec grudnia rozstrzygnięto przetarg na jego wykonanie.
Czym jeszcze zajmie się ZDiUM? - Na razie wiemy tylko, że wszystkie bieżące remonty nie mogą się zacząć przed Euro, by nie paraliżować miasta podczas piłkarskich mistrzostw. I czekamy na informacją jaką pulą pieniędzy będziemy dysponować, by zająć się wymianami nawierzchni na wrocławskich ulicach - tłumaczy Ewa Mazur.