Afrykarium, zwane również Oceanarium powstaje w centralnej części ZOO, znajdującej się w pobliżu wybiegu żyraf. Zajmować będzie powierzchnię blisko 2 hektarów. Główny budynek będzie miał 150 metrów długości i około 15 wysokości. Będzie gotowy za trzy lata. Teren na razie został ogrodzony i przeczesują go saperzy.
Jednocześnie powstawać będą baseny zewnętrzne dla kotików i pingwinów. W ramach projektu zmodernizowana zostanie całkowicie główna brama wejściowa do ZOO, przy czym jej zabytkowy charakter zostanie zachowany.
W tej chwili na budowie trwają prace wstępne. - Zabraliśmy zwierzęta z obiektów, które zostaną rozebrane - mówią pracownicy ZOO. I tak:
• SERWALE przenieśliśmy tymczasowo do starego pawilonu Zwierząt Drapieżnych,
• PTAKI z Czaplińca przeniesiono na stawy, a kilka osobników przekazaliśmy do ośrodka w Mikołowie (m.in. czaplę złotawą),
• RYSIE trafiły już do nowego obiektu, w europejskiej części ZOO,
• PLAC ZABAW przenosimy w okolice wybiegu gwanako.
• W pierwszym etapie budowy nieczynne będzie przejście do woliery zewnętrznej "Madagaskaru". Zwierzęta w wolierze oglądać będzie można od zewnątrz.
Zniknie kilka zlokalizowanych na tym terenie obiektów gastronomicznych. Mieściły się one w zaadoptowanych na ten cel pawilonach pozostałych po Wystawie Ziem Odzyskanych z 1948r i nastąpiła już ich śmierć techniczna.
Rozpoczęło się też przesadzanie niektórych drzew i krzewów. Zespół saperów "przeczesuje" teren, aby później ekipy budowlane nie natknęły się na jakieś niespodzianki. Teren budowy został właśnie ogrodzony, w związku z czym wytyczono zastępcze ścieżki spacerowe.
- Będziemy zachęcali zwiedzających, by od bramy głównej poruszali się w jednym kierunku. Dla ułatwienia zwiedzania przedłużyliśmy czas otwarcia czterech wyjść z ZOO, w tym jednego nowego, obok wybiegu tygrysów. Bardzo zachęcamy do korzystania właśnie z tego wyjścia: prowadzi ono bezpośrednio na przystanek tramwajowy i autobusowy - zachęcają przedstawiciele ogrodu zoologicznego.