Wielkie drogowe inwestycje wyhamowały, bo mamy Euro 2012

Wielkie drogowe inwestycje wyhamowały, bo mamy Euro 2012

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Wyścig inwestycji drogowych w związku z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej we Wrocławiu dobiega końca. Do czasu Euro nie ruszą żadne nowe, a kolejne zaczną się dopiero w wakacje.
Kilka dni temu opisaliśmy, jakie inwestycje zrealizuje w tym roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Teraz wymieniamy budowy, nad którymi nadzór sprawują Wrocławskie Inwestycje - druga z miejskich spółek, która zajmuje się poprawą infrastruktury drogowej.
- Jeszcze w 2012 roku rozpocznie się budowa obwodnicy Leśnicy i przebudowa układu komunikacyjnego Psiego Pola. Potem przed nami kolejne wyzwania infrastrukturalne: kolej aglomeracyjna, dalsza część obwodnicy śródmiejskiej - mówił niedawno w rozmowie z nami prezydent Rafał Dutkiewicz. Tyle, że dwie ostatnie inwestycje to na razie melodia przyszłości.
REKLAMA
W pierwszej kolejności Wrocławskie Inwestycje zajmą się zakończenie już rozpoczętych w ubiegłym roku robót. Najpewniej do kwietnia potrwa budowa torowiska tramwajowego na osiedle Kozanów i do nowego stadionu od strony ul. Królewieckiej. W ramach prac częściowo zmodernizowana będzie też ulica Pilczycka, ale na jej poszerzenie mieszkańcy nie mają co liczyć. Powstaną tylko wydzielone skręty. To ostatnia z wielkich inwestycji wokół areny na Euro.

Do maja potrwa też przebudowa ul. Pułaskiego. Fragment między pl. Wróblewskiego a skrzyżowaniem z ul. Kościuszki zyska wreszcie nową, równą asfaltową nawierzchnię, a stara dziurawa poniemiecka kostka brukowa, która była zmorą kierowców zostanie usunięta. Po zachodniej stronie ulicy powstanie też osobne torowisko tramwajowe. Prace idą tu niezłym tempem, bo drogowcy korzystają ze sprzyjających warunków atmosferycznych

Kontynuowana będzie też budowa Narodowego Forum Muzyki - otwarcie planowane jest na czerwiec 2013 roku. Wtedy drogowcy zajmą się tez przebudową ulicy Krupniczej, która stanie się deptakiem, po którym kursować będą tylko tramwaje.

Co z nowymi inwestycjami? W porównaniu z latami ubiegłymi jest ich mniej.

Jeszcze w kwietniu ma się rozpocząć budowa wału przeciwpowodziowego na Kozanowie. Choć przetarg się opóźnia nie powinno to mieć wpływu na termin zakończenia prac, czyli wakacje 2013 roku. Rozbudowa rynku Psiego Pola i ulicy Bolesława Krzywoustego ma zacząć się w tym roku po Euro i potrwać do 2013. Podobnie jest w przypadku obwodnicy Leśnicy.

Przesądzone jest że wrocławianie z południa miasta doczekają się przebudowy ulicy Zwycięskiej (za około 20 mln zł) oraz budowy brakującego odcinka ul. Racławickiej wraz z mostem łączącym z aleją Piastów (za około 50 mln zł). Urzędnicy nie są jednak w stanie określić, kiedy dokładnie obie budowy ruszą. - Te dwa projekty są przygotowane do rozpoczęcia prac, ale czekają na dotację z Unii Europejskiej. Od tego zależy termin ich rozpoczęcia - zaznacza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Jakie ulice jeszcze mają szansę być wyremontowane np. w ramach tzw. szybkich wymian nawierzchni? Tego nie wiadomo dopóki departament infrastruktury i gospodarki nie rozdzieli wszystkich środków, które znajdą się na drogi i infrastrukturę w tegorocznym budżecie.

Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA