[Wrocław] Wrocławski XTPL może zrewolucjonizować produkcję ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy dotykowych

Orzech
Rozwiązanie wrocławskiej spółki technologicznej XTPL może zrewolucjonizować produkcję ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy dotykowych. Firma przedstawiła swoje pomysły już na początku 2016 roku.
Od tego czasu XTPL wzięło udział w wielu programach akceleracyjnych i konkursach, w tym w Enterprise Forum Poland. XTPL w tym czasie dopracowało i udoskonaliło samo rozwiązanie.
Aktualnie spółka proponuje nowatorską metodę produkcji ultracienkich linii, które przewodzą prąd elektryczny. Takie rozwiązanie można zastosować np, w fotowoltaice (przy produkcji cieńkowarstwowych ogniw słonecznych) ale także w w produkcji ekranów dotykowych.
Efekty pracy niewielkiego zespołu z Wrocławia zwróciły uwagę globalnych gigantów. Technologią opracowaną przez wrocławską spółkę zainteresowała się między innymi firma Trina Solar – notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych firma specjalizująca się w wytwarzaniu modułów fotowoltaicznych opartych na krzemie krystalicznym – wystosowała list intencyjny, w którym potwierdza swoje poważne zainteresowanie rozwijaną przez polską spółkę XTPL technologią wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny.
– Technologia XTPL umożliwiająca drukowanie tak wąskich elektrycznie przewodzących linii może mieć znaczący wpływ na globalną technologię produkcji krzemowych ogniw słonecznych, ponieważ umożliwi wyraźną redukcję strat mocy związanych z metalizacją tychże ogniw słonecznych. Konieczny jest teraz dalszy rozwój technologii XTPL ze skali laboratoryjnej do poziomu wysokiej gotowości produkcyjnej. Technologia XTPL, w przypadku jej udanego przeskalowania do warunków przemysłowych, pasuje bardzo dobrze do tzw. Mapy Rozwoju Technologii (ang. technological roadmap) dla krzemowych ogniw słonecznych w firmie Trina Solar. Cieszymy się na współpracę z zespołem XTPL – mówi dr Pierre Verlinden, wiceprezes oraz główny naukowiec w firmie Trina Solar dla portalu odnawialnezrodlaenergii.pl.
– Zainteresowanie branży, zwłaszcza tak dużych graczy jak Trina Solar, potwierdza to, co czujemy od początku prac nad technologią XTPL – że nasz wynalazek jest unikatowy i wypełnia niszę, która jest dziś na rynku. Z całego świata dobiegają do nas głosy świadczące o pozytywnym odbiorze rezultatów naszych badań. To dodaje nam skrzydeł. Dziś koncentrujemy się na przeskalowaniu naszej technologii i przygotowaniu jej do wdrożeń. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące, a głosy płynące z rynku – takie jak ten z Trina Solar – motywują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad XTPL – dodaje Filip Granek, współwłaściciel XTPL na branżowym portalu odnawialnezrodlaenergii.pl. – Cieszymy się również z potwierdzonego odpowiednimi listami intencyjnymi zainteresowania naszą technologią partnerów z Polski, Niemiec, Belgii, USA oraz Chin – podsumowuje.
Wielki potencjał wrocławskiej spółki technologicznej XTPL został doceniony przez ekspertów Unii Europejskiej, dzięki czemu otrzymała ona dofinansowanie i wsparcie UE przeznaczone dla najbardziej innowacyjnych europejskich projektów technologicznych. Grant trafia do najciekawszych firm z całej Europy, które pracują nad przełomowymi technologiami i mają solidną strategię biznesową pozwalającą im na wejście na międzynarodowe rynki. Program Ramowy Horyzont 2020 jest największym w historii instrumentem finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.