Prawie 11,5 mln złotych wydała w tym roku gmina Wrocław na modernizację wnętrz międzyblokowych. Najbardziej spektakularne remonty przeszło sześć podwórek na Nadodrzu, których metamorfoza, warta łącznie 14,5 mln złotych, w znacznym stopniu realizowana jest za pieniądze z Unii Europejskiej.
Na terenie Wrocławia istnieje około 450 gminnych podwórek, które mają prawie 4 km kwadratowe powierzchni. W przeciągu ostatnich 5 lat Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu za blisko 30 mln złotych zdołał uporządkować około 50 podwórek, co daje średnio 10 wnętrz międzyblokowych rocznie. Najwięcej na tworzenie bezpiecznych i ładnych placów zabaw oraz podwórek będących miejscem wypoczynku oraz zabawy dla dzieci, młodzieży oraz wszystkich okolicznych mieszkańców wydano w 2012 roku.
Tegoroczne wydatki na rewitalizację wnętrz międzyblokowych wyniosły prawie 11,5 mln złotych, z czego 6,5 mln to dotacja unijna na realizację 6 podwórek Nadodrza oraz 5 mln złotych ze środków gminnych (3,2 mln złotych dla Nadodrza, 1,8 – mln złotych na programową rewitalizację gminnych podwórek).
Z pieniędzy Zarządu odnowione zostały cztery podwórka. Prace wykończeniowe trwają między ulicami Cinciały/Miarki/Damrota/Wyszyńskiego. Jedynie nasadzenia zieleni zostaną przeniesione na przyszły rok, bo nie zmieściły się w gminnym budżecie. Z kolei przy Kurkowej/Dubois/Otwartej zakończono wydzielanie mniejszego podwórka od strony ul. Kurkowej. Zasadnicza część tego podwórka ma już projekt zagospodarowania, a ZZK złożył aplikację o włączenie tego terenu jako siódmego projektu w ramach rewitalizacji Nadodrza umożliwiającą wykorzystanie pieniędzy z UE. Odebrano już również wnętrze międzyblokowe przy Wincentego/Jagiellończyka/Trzebnicka/Chrobrego. Natomiast podwórko przy Ignuta 115-119 zyskało plac zabaw z ogrodzeniem i nową nawierzchnią, a w przyszłym roku powstanie tu drugi plac zabaw i miejsce rekreacji dla dorosłych z ławeczkami oraz stolikami.
Jednak najbardziej swoje oblicza zmieniło 6 nadodrzańskich podwórek w 70 proc. finansowanych ze środków unijnych w ramach IX Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
- Na terenach podwórek wykonywanych jest mnóstwo prac. Począwszy od odwodnienia i odnowienia gruntu, poprzez położenie nowej nawierzchni poprzez urządzenie ciągów pieszych, obszarów rekreacji np. zieleń, ławki, placów zabaw, terenów sportowych aż po nasadzenia i 5-letnią poremontowa pielęgnację zieleni – podkreśla Urszula Hamkało, rzecznik prasowy ZZK we Wrocławiu.
Nie tylko we Wrocławiu walczą z odnowieniem zrujnowanych i zaniedbanych podwórek. Prace związane z zagospodarowaniem wnętrz międzyblokowych na szeroką skalę toczą się w Poznaniu m.in. w ramach projektu „Rewitalizacja poznańskich podwórek”, który przewodzi organizacja Lepszy Świat.
- Dzięki pomocy wolontariuszy i mieszkańców udało nam się w 75 proc. zmodernizować podwórka przy ulicy Nowowiejskiego oraz Świętego Mikołaja. Wykonaliśmy tam prace sprzątające, malowanie, zasadziliśmy zieleń, na obu postawiliśmy po 3 stojaki dla sześciu rowerów każdy. Resztę prac, ze względu na warunki pogodowe, musimy odłożyć do wiosny – podkreśla Katarzyna Sulejewska ze stowarzyszenia Lepszy Świat.