Wrocławskie Nadodrze odżyje dzięki pieniądzom z UE

Wrocławskie Nadodrze odżyje dzięki pieniądzom z UE

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Trwa rewitalizacja sześciu gminnych podwórek w tzw. obszarze wsparcia, czyli na wrocławskim Nadodrzu. Zarząd Zasobu Komunalnego już zaczął remonty  - na podwórka wjechał ciężki sprzęt, prowadzone są wyburzenia, rozbiórki i roboty ziemne. Projekt pochłonie ponad 14,5 mln zł - 70 proc. pieniędzy da nam Unia Europejska.

Najbardziej zaawansowane są prace na największym, 1,5-hektarowym podwórku projektu - w obrysie ulic Jagiellończyka, Niemcewicza, Słowiańskiej i Trzebnickiej.

- Prace na tym podwórku idą w ekspresowym tempie. Już widać pierwsze chodniki – podkreśla Urszula Hamkało z Zarządu Zasobu Komunalnego.

Intensywne roboty ziemne trwają teraz w jego południowo-wschodniej części. Na połowie tego obszaru – od strony ulicy Niemcewicza położono już odwodnienie oraz sieć kanalizacji burzowej. Jeszcze w tym roku prawdopodobnie uda się przygotować podstawy pod wybudowanie wzmocnionych dróg przejazdowych oraz pod murowane wiaty śmietnikowe.

- W tym momencie koparki pojawiły się już na pięciu z sześciu przewidzianych do rewitalizacji podwórek. A lada moment prace zaczną się również na ostatnim z nich – tłumaczy Urszula Hamkało.

Podwórka objęte programem unijnym nie należą do najłatwiejszych do zagospodarowania. Są nieregularne i poprzecinane licznymi budynkami i garażami. Na wszystkich znajdą się jednak i ławeczki, i place zabaw, i boiska sportowe. Powstaną też chodniki, nowe wiaty śmietnikowe i wygrodzone psie toalety. Na oświetlonych i monitorowanych podwórkach pojawi się różnorodna zieleń.

Realizacja tego projektu kosztuje łącznie ponad 14,5 mln złotych. 70% pieniędzy pochodzi ze środków unijnych, 30% – z budżetu gminy Wrocław. Remonty mają zostać ukończone w ciągu dwóch lat. Przez kolejnych pięć lat gmina będzie na odnowionych terenach utrzymywać i pielęgnować zieleń.

- Będziemy nie tylko pielęgnować zieleń, ale również likwidować wszystkie, nawet najdrobniejsze dewastacje i prowadzić nadzór nad tymi podwórkami. To są wymogi, jakie postawiła nam Unia Europejska – wyjaśnia Urszula Hamkało.

Po tych pięciu latach odnowione podwórka przejdą pod normalne utrzymanie gminy.

- Nie możemy przecież w nieskończoność pochylać się nad każdą zniszczoną ławeczką. Ten ochronny okres pięciu lat powinien, zdaniem Unii, wystarczyć by mieszkańcy sami nauczyli się dbać o wyremontowane podwórka – dodaje rzecznik prasowy ZZK.

Lista podwórek przeznaczonych do remontu w ramach projektu UE na terenie Nadodrza:

* wnętrze podwórka w obrębie ulic Jagiellończyka, Niemcewicza, Słowiańskiej, Trzebnickiej
* wnętrze podwórka w obrębie ulic Plac Staszica, Chrobrego, św. Wincentego
* wnętrze podwórka w obrębie ulic Słowiańskiej Roosvelta, Jedności Narodowej
* wnętrze podwórka w obrębie ulic Rydygiera, B.Chrobrego, Jagiellończyka, Paulińskiej
* wnętrze podwórka w obrębie ulic św. Wincentego, B.Chrobrego, Jagiellończyka, Rydygiera
* wnętrze podwórka w obrębie ulic Paulińskiej, św.Macieja, Henryka Brodatego, Rydygiera

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA