Wrocław: Wycięli drzewo przy zielonym biurowcu magistratu. "Z powodów bezpieczeństwa"źródło: fotopolska.eu

Wrocław: Wycięli drzewo przy zielonym biurowcu magistratu. "Z powodów bezpieczeństwa"

REKLAMA
Wykonawca realizujący ekologiczny budynek urzędu miejskiego przy ulicy Hubskiej usunął duże drzewo w centralnej części nieruchomości. Urzędnicy tłumaczą decyzję względami sanitarnymi, a posłanka interweniuje u prezydenta miasta.
Przy ul. Hubskiej 8-16 trwa budowa siedziby urzędu miasta, która, jak podkreślają w magistracie, ma być wizytówką obrazującą "działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych". Tymczasem w ostatnich dniach zniknęło charakterystyczne drzewo, znajdujące się na środku terenu. Sprawą zainteresowała się Joanna Augustynowska, wrocławska posłanka Platformy Obywatelskiej. Zauważa, że w miejsce roślinności wykonawca wylał beton pod budowę parkingu.
Ale na oficjalnych miejskich wizualizacjach nowego budynku możemy zauważyć właśnie to drzewo, które zostało już usunięte. Ulokowanie w tym miejscu parkingu wydaje się głęboko nieuzasadnione z punktu widzenia promowania nowego gmachu wrocławskiego magistratu przy ulicy Hubskiej jako przestrzeni spełniającej kryteria wzorcowego "zielonego budynku" – ocenia Augustynowska.
Jak wyjaśnia nam Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o., usunęli topolę ze względów bezpieczeństwa, dochowując przy tym niezbędnych procedur. Dodaje, że jest widoczna na wizualizacjach, ponieważ konieczność wycinki stwierdzili w trakcie prowadzenia prac.
fotopolska.eu
fotopolska.eu

Ile posadzą w zamian?

Aleksandra Zienkiewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Drzew "miastoDrzew", nie chce kwestionować decyzji o wycince na podstawie zdjęć. Dostrzega duży stopień zarażenia drzewa przez jemiołę i możliwe uszkodzenie jego korzeni podczas prac. Wówczas umierałoby szybciej i mogło zagrażać otoczeniu. Zwraca jednak uwagę na to, jak dużo i jakiego typu roślinności miasto posadzi w ramach inwestycji.
Wizualizacje nie obiecują wiele. Na samym parkingu można by posadzić drzewa (dawałyby cień i zapobiegałyby nadmiernemu nagrzewaniu się zarówno nawierzchni, jak i samochodów), a w miejscu trawnika od ulicy Hubskiej stworzyć ciekawą roślinną kompozycję. Jeśli nie było tego w planach, mam nadzieję, że zostanie wprowadzona korekta – stwierdza Zienkiewicz.

Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Wartość inwestycji wynosi niespełna 18,5 mln zł. Jej głównym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 
Poprawa efektywności energetycznej – jak zapewniają urzędnicy – będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.
Materiały inwestora
REKLAMA
W magistracie dodają, że inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.
Materiały inwestora
Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.
Jak mówią urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.
Materiały inwestora

Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.
Materiały inwestora
Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 
Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Materiały inwestora
Zdjęcia: fotopolska.eu

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA