fot. Orzech

Wrocław: Zabytkowa piekarnia Mamut zmienia właściciela. Powstanie w niej luksusowy akademik?

Mariusz Bartodziej
Deweloper K&K Development z Opola już od lat chciał zrealizować przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Świętokrzyskiej lokale usługowe, biura, mieszkania i luksusowy hotel. Sprzedał jednak nieruchomość spółce powiązanej z firmą, która zrealizowała akademik w zabytkowej łódzkiej drukarni.
Były już właściciel nie zdradza szczegółów transakcji, ponieważ zawarta umowa go do tego nie upoważnia.
Mogę jedynie potwierdzić sprzedaż nieruchomości – mówi nam Leszek Kośniewski, prezes K&K Kośniewski Impor Export.
Dawną piekarnię przejęła zarejestrowana w styczniu 2017 roku spółka ST Wrocław Sienkiewicza Sp. z o.o. Nowy właściciel nie chce jeszcze opowiadać o swoich zamierzeniach.
Inwestycja jest w fazie planowania i ponieważ plany nie są jeszcze ostatecznie skrystalizowane, nie chcemy ich upubliczniać – tłumaczą przedstawiciele inwestora.
Na pewno jednak zmieni się koncepcja zagospodarowania terenu ze względu na zmianę wykonawcy projektu.
Nie współpracujemy z nabywcą – potwierdza Aleksandra Major z pracowni Major Architekci Sp. z o.o., która przygotowała wizualizacje dla opolskiego dewelopera.
fot. Orzech

Piekarnię przejął twórca akademików

Prezes zarządu ST Wrocław Sienkiewicza pełni tę samą funkcję w licznych firmach z branży nieruchomości. Jedną z nich jest warszawska spółka Triton Academicus Sp. z o.o., zajmująca się realizacją luksusowych akademików Base Camp. Wybudowała je już w Niemczech (Poczdam i Lipsk), Danii (Kopenhaga) oraz w Polsce (Łódź).
Do łódzkiego akademika studenci wprowadzili się w listopadzie 2017 roku. Znajduje się tuż obok Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego i w pobliżu innych uczelni. W zabytkowej drukarni inwestor utworzył m.in. 487 apartamentów, 15 wspólnych kuchni oraz 5 cichych pokoi służących nauce. Przestrzeń komercyjną, o powierzchni około 3,7 tys. mkw., zajmą natomiast siłownia, kawiarnia, czy klub studencki.
Studenci mają do wyboru jedenaście rodzajów pokojów – jedno- i dwuosobowych. W każdym znajdują się meble, łazienka z prysznicem oraz aneks kuchenny z umywalką, lodówką i kuchenką elektryczną. Za najtańszy, o pow. do 22 mkw., należy płacić w sumie z opłatami 1250 zł, natomiast za najdroższy, o pow. do 42 mkw.1850 zł.
Inwestor nie odpowiedział na nasze pytanie, czy planuje zrealizować podobną inwestycję w zakupionej we Wrocławiu piekarni. Byłaby to atrakcyjna lokalizacja dla studentów, ze względu na bliskość kilku uczelni oraz dobre połączenie z różnymi częściami miasta.

Miał być luksusowy hotel

Była piekarnia Mamut trafiła w prywatce ręce w 2007 roku. Firma K&K Development Sp. z o.o. Sp.k. przez lata nie mogła pozyskać odpowiednich środków na przeprowadzenie prac budowlanych, a przez cały czas musiała ponosić koszty utrzymania nieruchomości.
Deweloper zaprezentował w 2011 roku kompletną koncepcję zagospodarowania zabytkowego kompleksu. W głównym budynku miał się mieścić luksusowy hotel. Oprócz niego, w Starej Piekarni znalazłyby się również powierzchnie biurowe, lokale usługowe oraz mieszkania. Projekt nie doczekał się jednak realizacji w związku z problemami z pozyskaniem funduszy od inwestora.
Zespół budowlany Spółdzielczych Zakładów Piekarsko-Ciastkarskich Mamut przy ulicy Sienkiewicza 18-22 został wpisany do rejestru zabytków w 2008 roku. Obejmuje budynek dawnego magazynu mąki, główny gmach produkcyjny z kominem oraz łącznik zachodni pomiędzy nimi.
fot. alsen strasse 67
fot. alsen strasse 67
fot. alsen strasse 67
fot. alsen strasse 67
Mieszkańcy Ołbina doczekają się również rewitalizacji jednej z zabytkowych kamienic, o której pisaliśmy w marcu.
Materiały inwestora