źródło: Politechnika Wrocławska

Wrocław: Zabytkowy Dom Doktoranta Politechniki Wrocławskiej ponownie na sprzedaż

Mariusz Bartodziej
Wrocławska uczelnia próbuje sprzedać ponadstuletnią nieruchomość przy Marii Curie-Skłodowskiej od początku roku. Do pierwszego przetargu nikt nie przystąpił, a drugi musiała odwołać z powodu pandemii koronawirusa. Liczy na ponad siedem milionów złotych.
Politechnika Wrocławska ogłosiła ponownie drugi pisemny przetarg na sprzedaż nieruchomości położnej przy ul. Curie-Skłodowskiej 89 na wrocławskim Placu Grunwaldzkim, w sąsiedztwie mostu Zwierzynieckiego nad Odrą. Cena wywoławcza wynosi 7 mln 460 tys. zł netto. Chętni mogą składać oferty do 4 września. Uczelnia wyda budynek najwcześniej w październiku 2021 roku (pierwotnie planowała to zrobić najszybciej w listopadzie 2020 r.).

Sprzedaż się przeciąga

W pierwszym postępowaniu zainteresowani mieli się zgłaszać do 16 stycznia. Nikt tego nie zrobił. PWr oczekiwała wówczas co najmniej 8 mln 140 tys. zł. W marcu informowaliśmy, że musiała odwołać kolejny przetarg, ponieważ z powodu zagrożenia COVID-19 nie mogła zaprezentować obiektu potencjalnym nabywcom. Agnieszka Niczewska, rzeczniczka prasowa PWr, zapowiedziała ponowne wystawienie budynku na sprzedaż, gdy sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje.
W związku z utrzymującym się stanem epidemii wirusa SARS-CoV-2, możliwe jest oglądanie jedynie części wspólnych obiektu, takich jak korytarze, klatki schodowe, piwnice, z wyłączeniem zamieszkałych pokoi, łazienek, kuchni, pomieszczeń socjalnych – zastrzega uczelnia. – Prezentacje będą się odbywać z zachowaniem stosownych rygorów sanitarnych, obowiązujących na dzień przeprowadzenia oględzin.

UM Wrocławia

Zabytek na terenie bez planu miejscowego

Powierzchnia działki nr 15/2 wynosi 804 mkw. Stoi na niej kamienica wybudowana w 1901 roku, figurująca w gminnej ewidencji zabytków. Powierzchnia użytkowa sześciokondygnacyjnego (w tym jedna podziemna) obiektu to 1 037 mkw. Pełni funkcję Domu Doktoranta. Znajdują się w nim 33 dwuosobowe pokoje, kuchnie, rowerownia, pralnio-suszarnia oraz lokal usługowy o pow. 32,2 mkw. z osobnym wejściem (od strony podwórza).
Teren nie jest objęty planem miejscowym, dlatego przyszły inwestor będzie musiał (w przypadku prac wymagających pozwolenia na budowę) wystąpić o warunki zabudowy. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przewiduje we wskazanym obszarze mieszkania i usługi.
Więcej zdjęć w galerii.