Wszystko, co trzeba wiedzieć o kartach kredytowych! Poradnik

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kartach kredytowych! Poradnik

Artykuł sponsorowany
REKLAMA

Karty kredytowe to sposób na zakupy bez posiadania odpowiedniej ilości gotówki. Pozwala realizować swoje plany bez wnioskowania co jakiś czas o kolejny kredyt. Wygodne rozwiązanie długofalowo może być opłacalne, jeśli umiejętnie się z niego korzysta. Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Porównywarka kart kredytowych – co to jest?

Karty kredytowe – zestawienie najlepszych ofert Bankier SMART to ranking z dostępnymi w danym miesiącu na rynku propozycjami. Narzędzie przedstawia opcje różnych banków i wyodrębnia najważniejsze cechy każdej z nich. Dlatego przy wszystkich opcjach widnieją:

  • cena utrzymania karty,
  • RRSO,
  • bonus.

Koszt dysponowania kartą kredytową wynosi miesięcznie od zera do kilkunastu złotych. Czasami koszty da się zniwelować, gdy spełni się określone warunki. Od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania zależy, ile środków użytkownik karty będzie musiał zwrócić, gdy zaczną mu się naliczać odsetki.

Bonus to czynnik, który często zachęca klientów do podpisania umowy z danym bankiem. W rankingu jest to suma korzyści, jakie można otrzymać od placówki, gdy użytkuje się jej kartę kredytową. Czasami ma formę gotówki, a innym razem voucherów do sklepów.

Porównywarka ofert służy głównie oszczędności czasu, ponieważ zbiera niezbędne dane w jednym miejscu. Nie trzeba przeglądać wszystkich witryn banków z osobna, ponieważ na Bankier.pl znajdują się wszelakie dane niezbędne do podjęcia decyzji. Można tam znaleźć również porady dotyczące przeznaczenia konta osobistego czy zaciągania kredytów.

Czy można wnioskować o kartę kredytową online?

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że formalności załatwia się online. Proces pozyskiwania kart kredytowej również da się zrealizować w ten sposób. To szybka i wygodna metoda na pozyskanie usługi bez wychodzenia z domu. Składanie wniosku w sieci wymaga zwykle takich informacji jak:

  • imię i nazwisko;
  • wysokość comiesięcznych dochodów;
  • forma zatrudnienia;
  • historia kredytowa.

Wszelkie papiery wymagane przez bank trzeba przygotować w postaci zdjęć wysokiej jakości lub skanów. Najlepiej należy dowiedzieć się, czego dokładnie wymaga placówka, a następnie zasiąść do wniosku z gotowymi plikami do przesłania.

Czynnikiem, dla którego sporo osób decyduje się na taką formę pozyskiwania karty kredytowej, stała się oszczędność czasu. W ten sposób omija się kolejki i nie marnuje paliwa na dojazd do placówki. Wystarczy jedynie dostęp do internetu. Podobnie jak w przypadku innych usług wykonywanych online, należy zachować szczególną ostrożność podczas wypełniania wniosku.

Trzeba się upewnić, że witryna jest bezpieczna i na pewno należy do banku, a nie podszywa się pod nią żaden haker. Dobry sposób to przejście na witrynę placówki bezpośrednio z rankingu Bankier SMART. To gwarancja tego, że trafi się na oficjalną witrynę.

Karta kredytowa – ważne informacje

REKLAMA

Kartą kredytową można płacić tak samo, jak debetową we wszystkich miejscach, które przyjmują transakcje bezgotówkowe. Oba te produkty są do siebie bardzo zbliżone wyglądem i pozwalają na realizację zamówień również online.

Gdy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek o kartę kredytową, trzeba jeszcze poczekać na jej dostarczenie pod wskazany adres. Nie warto zatem składać dokumentów na ostatnią chwilę, gdy planuje się rozpoczęcie płatności w ten sposób.

Karty kredytowe sprawdzają się podczas podróży po świecie, ponieważ da się nimi płacić również w innych krajach. Każda osoba, która decyduje się na taką usługę, musi zdawać sobie sprawę z konieczności regularnego uiszczania spłat. Choć nie wolno przekroczyć określonych przez bank limitów finansowych, to jednak odsetki w dłuższej perspektywie czasu mogą okazać się bardzo kłopotliwe.

Do zalet kart kredytowych należą:

  • wygodne płatności bezgotówkowe;
  • rozłożenie długu na raty;
  • możliwość zablokowania w przypadku kradzieży;
  • tworzenie pozytywnej historii kredytowej;
  • bonusy i cashback.

Karta kredytowa – aktywacja

Ze względów bezpieczeństwa, gdy bank wysyła kartę do właściciela, nie jest ona gotowa do działania. Najpierw trzeba ją uaktywnić, aby móc rozpocząć korzystanie z jej udogodnień. Istnieje kilka opcji na uruchomienie produktu. Można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej, która daje później także dostęp do historii wszystkich płatności.

Czasami wystarczy zatwierdzić PIN-em pierwszą transakcję w sklepie z terminalem. W każdym banku proces wygląda nieco inaczej lub są dostępne jeszcze dodatkowe opcje aktywacji, dlatego najlepiej dopytać pracownika banku lub skorzystać po prostu z instrukcji, która znajduje się w kopercie z kartą.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Kartę kredytową otrzymuje się w wyniku pozytywnego rozpatrzenia przez bank wniosku o usługę. Dokument można złożyć przez internet lub w wybranym punkcie w swoim mieście. Każda placówka ma prawo poprosić o inne papiery dodatkowe, w tym te niezbędne do obliczenia zdolności kredytowej.

Na podstawie formalności bank ustala, czy wyda kartę danej osobie, a jeśli tak, to jakimi limitami będzie ona obarczona. Klienci w większą zdolnością kredytową mogą liczyć na wyższe kwoty do dyspozycji w ramach kredytu. Na tym etapie ustala się również, w jakich terminach właściciel karty ma spłacać zobowiązanie i jakie nalicza mu się odsetki.

Następie podpisuje się umowę pomiędzy bankiem a osobą wnioskującą o usługę. Później pozostaje już tylko czekać na dostarczenie karty pod wskazany adres korespondencyjny i można rozpocząć użytkowanie. Na dostawę nie czeka się długo. Zazwyczaj trwa to maksymalnie 10 dni roboczych.

Dysponowanie kartą kredytową niekiedy pomaga wydostać się z trudnej sytuacji finansowej. Niekiedy los zaskakuje, a nieprzewidziane wydatki trudno zrealizować, kiedy nie ma się wystarczająco oszczędności. Rosnąca inflacja w ostatnich latach pokazała, że w krótkim czasie wiele jest w stanie się zmienić. Na całe szczęście wolno korzystać z pomocnych usług banków.

Niezależnie od motywacji do wnioskowania o kartę należy pamiętać o odpowiedzialnym dysponowaniu środkami. Zakupy w ramach tej usługi mogą stać się bardzo przyjemne, ale na koniec i tak trzeba spłacić swoje zobowiązanie. Nie wolno o tym zapominać, aby uniknąć zadłużenia.

REKLAMA