WZL nr 1 w Dęblinie otworzyły nową linię produkcyjną kontenerów startowych do pocisków Patriot PAC-3 MSEPGZ

WZL nr 1 w Dęblinie otworzyły nową linię produkcyjną kontenerów startowych do pocisków Patriot PAC-3 MSE

Orzech
Orzech
REKLAMA

W Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 Oddział w Dęblinie w województwie lubelskim powstała linia produkcyjna kontenerów startowych do pocisków Patriot PAC-3 MSE. To efekt wieloletniej realizacji zobowiązań offsetowych I fazy programu Wisła.

Kontener startowy pocisków jest podstawową konstrukcyjną obudową dla rakiety przechwytującej PAC-3 MSE umieszczonej w pojemniku. Wyrzutnia i pojemnik pozwalają na bezpieczny transport i ochronę rakiety przechwytującej do momentu rozpoczęcia jej misji.

Nowa linia wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię i sprzęt umożliwiający produkcję kontenerów startowych. Zakłady uzyskały certyfikaty rządu USA oraz Lockheed Martin uprawniające do rozpoczęcia produkcji.

– Transfer technologii, jaki przyniósł nam offset do programu Wisła, był ważny dla każdej z wymienionych spółek, ale także dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako całości. Te efekty nie byłyby tak dobre gdyby nie szły w parze z partnerskimi relacjami, które budujemy z naszym amerykańskim partnerem. Dzięki temu osiągnęliśmy pozytywny i satysfakcjonujący obie strony efekt. Powstały nowe miejsca pracy, uzyskaliśmy zdolności, pozwalające nam aktywnie uczestniczyć w budowie parasola chroniącego niebo nad Polską, a tym samym nad Sojuszem Północnoatlantyckim – powiedział Piotr Zawieja, członek zarządu PGZ S.A.

Uczestnictwo w programie Wisła jest jednym z przykładów wsparcia Sił Zbrojnych RP przez WZL1. Działania te wpływają również na rozszerzenie możliwości technicznych i logistycznych w zakresie usług serwisowych oraz produkcyjnych realizowanych przez WZL1 dla nowo pozyskiwanego sprzętu, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo Polski.

– Lockheed Martin zainwestował w stworzenie tej zdolności we współpracy z WZL1, ponieważ widzimy wartość długoterminowej współpracy z polskim przemysłem obronnym, w tym z WZL1 – powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią (CEE) w Lockheed Martin.

– Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala im dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC-3 MSE, aby wspierać naszych klientów na całym świecie – dodał.

REKLAMA

W czerwcu 2023 roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Spółka ma zakończyć produkcję pierwszych egzemplarzy do września 2024 roku.

– WZL1 są zaangażowane w serwisowanie i produkcję komponentów do nowo pozyskiwanych systemów uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP – powiedział Marcin Nocuń, prezes zarządu WZL1. Zakłady od lat konsekwentnie inwestują w rozwój technologii, kadry, infrastruktury oraz nowoczesne systemy zarządzania. Dzięki tak rozbudowanemu zapleczu WZL1 nie tylko efektywnie uczestniczą w różnych programach offsetowych, ale także stają się doskonałym partnerem biznesowym dla koncernów zagranicznych.

– Cieszymy się, że możemy umacniać i rozszerzać współpracę z Lockheed Martin, a także wspólnie realizować cele Programu WISŁA. Jednocześnie Zakłady są gotowe do rozszerzenia współpracy przy innych projektach inicjowanych w Polsce – podsumowuje prezes WZL1.

PAC-3 MSE jest kluczowym składnikiem polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykorzystuje unikalną technologię „hit to kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące, zaawansowane zagrożenia i statki powietrzne, wykorzystując bezpośrednie spotkanie pocisku z celem (body-to-body contact).

PGZ

Źródło: PGZ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA