Za ponad 1,66 miliarda złotych trwa rozbudowa spalarni śmieci Warszawa Targówek Materiały prasowe

Za ponad 1,66 miliarda złotych trwa rozbudowa spalarni śmieci Warszawa Targówek

FILM
REKLAMA

Na warszawskim Targówku, przy ul. Zabranieckiej trwa rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Od kilku tygodni trwają roboty wykończeniowe i prace technologiczne.

Spalarnia śmieci Warszawa Targówek jest rozbudowywana już drugi rok. Będzie to największa i najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce. Dzięki realizacji tej wielkiej inwestycji na Targówku 30% warszawskich odpadów, które są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne do przetworzenia będzie unieszkodliwiana w ekologiczny sposób. Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przetworzy ponad 300 ton odpadów, czyli ponad 7 razy więcej niż obecnie.

Warszawa zyska nowoczesną spalarnię, która zasili w ciepło i energię elektryczną kilkanaście tysięcy gospodarstw. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Posco Engineering & Construction Co. Ltd., która wygrała przetarg na realizację z kwotą 1 668 062 936,99 zł netto.

Projekt rozbudowy opracowała firma Sweco Consultung.

Zakład przy ul. Zabranieckiej na Targówku będzie największą tego typu instalacją w Polsce, która znajdzie się na stosunkowo niewielkiej działce. Powierzchnia obecnie pracującej instalacji wynosi niecałe 14 tys. mkw., a po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tys. mkw.

REKLAMA
Materiały prasowe

Nowy obiekt będzie się składał z instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz w pełni zautomatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie.

Spalarnia będzie działała przez całą dobę i wytworzy około 200 000 MWh ciepła oraz około 100 tysięcy MWh energii elektrycznej każdego roku.

Według ostrożnych szacunków, po uruchomieniu instalacji koszty zagospodarowania odpadów spadną poniżej prognozowanej na ten czas ceny rynkowej, co ma przełożyć się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA