Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zostanie zrewitalizowany i zaadaptowany na hotel. W planach są m.in.: ogólnodostępny taras widokowy na dachu, otwarty bar, restauracja, kącik historii poczty oraz sale koncertowe i konferencyjne.
Okazały, modernistyczny gmach jest niezwykle ważnym akcentem urbanistycznym i krajobrazowym stolicy Małopolski. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Wielopole oraz Westerplatte, u wylotu ul. Siennej oraz w sąsiedztwie pierścienia Plant.
Od kiedy w 2019 roku czeska firma Zeitgeist Asset Management zakupiła od Orange budynek Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 w Krakowie, trwają w nim intensywne prace rewitalizacyjne, mające za zadanie przywrócenie tej zabytkowej budowli historycznej świetności.
Budynek o 120-letniej historii ma zostać przekształcony w hotel. Powstaną tu m.in. nowy wewnętrzny dziedziniec oraz stylowy bar i restauracja na parterze. Prowadzone są rozmowy na temat uruchomienia części wystawowo-muzealnej poświęconej historii Poczty Polskiej. Na 2. piętrze będą znajdować się przestrzenie, które mogłyby służyć m.in. jako sale konferencyjne lub pomieszczenia na koncerty kameralne lub wystawy. W planach jest również przywrócenie tarasu widokowego, który dawniej znajdował się w miejscu obecnej kopuły.
Celem odnowienie zabytkowych wnętrz
W gmachu przy ul. Wielopole 2 od 120 lat mieści się Poczta Główna. Po redukcji obszaru zajmowanego przez usługi pocztowe i telekomunikacyjne większość wnętrz stanowią pustostany, a w nich niszczejące mury, będące świadkami minionej epoki. Nad planem ich ochrony i odrestaurowania, we współpracy ze specjalistami do spraw konserwacji zabytków, pracuje dziś inwestor wraz z zespołem Baumschlager Eberle Architekten pod kierunkiem Marka Dunikowskiego.
– Chcemy odnowić to, co uległo zniszczeniu oraz wyeksponować wskazane przez konserwatorów elementy, które sprawią, że historia tego budynku nadal będzie trwać, zapisując jedynie swe nowe karty. Mamy wśród realizacji przywrócenie do życia wielu cennych obiektów w Europie, teraz chcielibyśmy zrobić to samo dla Krakowa – mówi Peter Noack, CEO i współzałożyciel Zeitgeist Asset Management.
– Otwieranie dla szerszej publiczności zabytkowych wnętrz, takich jak Wielopole 2, jest dla nas prawdziwą przyjemnością – dodaje.
W gmachu poczty zostały już przeprowadzone specjalistyczne badania stratygraficzno-odkrywkowe pod kierownictwem krakowskiej konserwator Bożeny Boby-Dygi oraz badania architektoniczne dr hab. Anny Bojęś-Białasik. Wykonano łącznie 729 sond i odkrywek. Ponad 300 przypadło na pomieszczenia na 2. piętrze (tzw. sala telefonistek), gdzie zachowało się najwięcej malowideł, a kolejne 100 – na elewacje. Odkrycia przekładają się obecnie na planowanie prac rewitalizacyjnych. Z kolei w kwietniu 2022 r. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków przy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków zaopiniowała pozytywnie plany adaptacji budynku na hotel.
Inwestor zamierza odnowić oryginalną fasadę
W planach jest m. in. odwzorowanie oryginalnych tynków, co przywróci historyczny wygląd budynku. – Nieustannie rozmawiamy z konserwatorami oraz architektami, aby wszystkie nasze prace były wykonywane zgodnie z zasadami sztuki. Dążymy do wiernego odtworzenia i konserwacji elementów, które stanowią historyczną spuściznę, a spośród nich istotną częścią jest oczywiście fasada – mówi Grzegorz Sławiński, kierownik projektu w Zeitgeist Asset Management.
W planach jest przywrócenie historycznego wygląd budynku zatartego w czasie ostatnich remontów. Odrestaurowane zostaną m.in. relikty tynków szlachetnych z miką, odnalezione na frontowych elewacjach, (służącego do wykonania odlewów dekoracyjnych gzymsów oraz cokołów), jak również pozostałości kamiennych bonii, czyli prostokątnych płyt na elewacji ozdabiających narożniki oraz przestrzenie między oknami. Dawną świetność odzyska również hol budynku. Pozostałe pomieszczenia, które mają elementy historyczne, zostaną zachowane i odrestaurowane. Prawdziwą perełkę stanowi wśród nich sala mieszcząca się na 2. piętrze, która miała charakter reprezentacyjny – to właśnie tu dawniej pracowały tu telefonistki.
Wnętrza otwarte dla mieszkańców Krakowa
Co do przyszłego przeznaczenia budynku, plany są bez zmian. Poczta Główna pozostanie pod tym samym adresem. Infrastruktura firmy Orange przenoszona jest natomiast do pomieszczeń technicznych, znajdujących się na poziomie piwnic. Natomiast w miejscach dawnych biur i pustostanów będzie przeprowadzona modernizacja. Przestrzenie te Zeitgeist chce przeznaczyć na wysokiej klasy hotel, który będzie liczył ok. 130 pokoi gościnnych, wraz z nowym, wewnętrznym dziedzińcem. Ideą jest, aby przyszły hotel był budynkiem otwartym i przyjaznym dla mieszkańców Krakowa.
Istotną zmianą, wychodzącą naprzeciw konkluzjom konserwatorskim z początku 2022 r., jest znaczne ograniczenie liczby pokoi, w tym na II piętrze – w celu ochrony układu przestrzennego oraz elementów wystroju. Pomieszczenia na drugiej kondygnacji będą udostępniane publicznie, m. in. na konferencje, koncerty kameralne lub wystawy. Także parter pozostanie otwarty, oferując bar i restaurację, a w budynku oficyny – centrum konferencyjne. Dodatkowo, Poczta Polska we współpracy z właścicielem budynku zamierza przeznaczyć część parteru na funkcję wystawo-muzealną, poświęconą historii Poczty Polskiej.
Gmach Poczty przed remontem:
Tak budynek ma wyglądać po remoncie: