Kolejny zabytkowy budynek w Szczecinie odzyska swój dawny blask. Tym razem będzie to okazała 122-letnia kamienica u zbiegu ulic Dworcowej i św. Ducha. Rewitalizację Starej Drukarni powierzono pracowni Tremend.
Początkowo w kamienicy o pięknej fasadzie znajdował się dom towarowy, po latach jego miejsce zajęła drukarnia, natomiast od 1997 roku budynek stał opustoszały. Nowy właściciel obiektu planuje stworzyć w nim centrum konferencyjno-weselne.
W 2020 roku ruszyły prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie dawnej świetności Starej Drukarni (dawniej dom handlowy Juda).
Stara Drukarnia będzie przestrzenią, w której przeszłość spotka się ze współczesnością. Z zewnątrz będzie można poczuć magię historii, dzięki odwzorowaniu najmniejszych nawet szczegółów. Za to w środku na gości czekać będzie wiele obiektów oferujących wysoki standard obsługi. Będą to między innymi: klimatyczny jazz club, trzy restauracje oferujące kuchnię świata, nowoczesne centrum konferencyjno-eventowe oraz niespotykana dotychczas przestrzeń weselna z apartamentem dla nowożeńców tworzone według światowych standardów. Poza tym ekskluzywne i niepowtarzalne pokoje hotelowe na 3 poziomach.
W Starej Drukarni dojdzie do zderzenia kilku wektorów, a z ich połączenia powstanie jakość, o jakiej do tej pory nie można było mówić w Szczecinie. Inwestycja ta nie ma sobie równych na mapie portowego miasta – a nawet więcej, bo zarówno koncepcja, jak i wykonanie mają dościgać największe przedsięwzięcia zarówno Polski, jak i Europy. Stara Drukarnia to nie tylko jeden z największych projektów konserwatorskich w Szczecinie – będzie to przestrzeń niezwykła, niepowtarzalna, niepodrabialna.
W przyszłości goście będą mogli podziwiać zachowane elementy budynku, chociażby odwiedzając jedną z trzech planowanych restauracji. Oryginalne elementy są obecne na różnych piętrach, dostępne dla odwiedzających.
Architekci mają tu podwójne zadanie, bowiem projekt obejmuje gruntowną rewitalizację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Usunięta została najwyższa kondygnacja kamienicy, którą dobudowano w okresie powojennym, by wytrzymała drukarskie maszyny. Zastąpiły ją dwa dodatkowe poziomy. Ich nowa, stalowa konstrukcja będzie wizualnie lekka, a przeszklenia sprawią, że zintegruje się z zabytkową bryłą.
Dodatkowo renowacji zostają poddane elewacje, a wnętrza zyskają nowe funkcje i wystrój. Zaprojektowana przez pracownię Tremend rewitalizacja kamienicy ma na celu przywrócić jej dawny blask.
W odnowionej Starej Drukarni powstanie przestrzeń, w której przeszłość spotka się ze współczesnością. Renowacja zewnętrznej elewacji z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów pozwoli poczuć magię historii tego miejsca. By jak najdokładniej odwzorować pierwotny wygląd budynku, architekci Tremend współpracują ściśle z konserwatorem zabytków.
We wnętrzach Starej Drukarni czekać będą na gości aż trzy restauracje, klimatyczny klub jazzowy, nowoczesne centrum konferencyjno-eventowe oraz niespotykana dotychczas przestrzeń weselna z apartamentem dla nowożeńców stworzona według światowych standardów. Poza tym ekskluzywne i niepowtarzalne pokoje gościnne na 3 poziomach.
Szczecin jako miasto portowe na początku XX wieku był swoistym oknem na świat. To tu przybywały statki z towarami zza oceanu. W domu towarowym Juda, mieszczącym się na parterze dzisiejszej Starej Drukarni, można było nabyć odzież wykonaną z zagranicznych materiałów, a także tytoń, kakao i alkohol w sąsiadującym sklepie kolonialnym.
Ta egzotyka towarów i klimat ówczesnego miejsca posłużyły architektom Tremend jako inspiracja do projektu wnętrz Starej Drukarni. Szeroko rozumiany eklektyzm w tym wypadku łączy w sobie nie tylko różne style, ale i kultury.
Architekci stworzyli wnętrza będące swojego rodzaju pocztówką wysyłaną z różnych portów podczas wyprawy dookoła świata. Znajdziemy tu niespotykaną roślinność inspirowaną dżunglą amazońską, afrykańskie kolory – zielony, złoty i czerwony, przeplatające się nawzajem, a dopełnieniem tej egzotycznej podróży jest gigantyczna żyrafa witająca gości w hotelowym lobby.
We wnętrzach Starej Drukarni nie zabraknie też odwołań do ówczesnego stylu Art Nouveau, który był popularny aż do wybuchu I wojny światowej i późniejszego Art Deco. Ciemne kolory ścian, miękkie welurowe materiały krzeseł i zasłon, lampy z ozdobnymi abażurami z frędzlami wprowadzające tajemniczy buduarowy klimat.
Pokoje dla gości zaprojektowano tak, by mogli oni poczuć się w nich wyjątkowo iluksusowo. Połączenie marmuru, złota i aksamitu idealnie podkreśla wysoki standard wykończenia i klimat wnętrz.
Modernizacja Starej Drukarni to jeden z największych projektów konserwatorskich w Szczecinie, dzięki któremu powstanie przestrzeń niezwykła, niepowtarzalna i łącząca historię z teraźniejszością. Goście obiektu będą mogli podziwiać zachowane elementy budynku, chociażby odwiedzając jedną z trzech planowanych restauracji. Oryginalne, odrestaurowane elementy będą obecne na różnych piętrach, dostępne dla odwiedzających.
Dzięki inwestycji Szczecin stanie się bogatszy o niezwykłe miejsce, gdzie spotkają się historia i nowoczesność, duch dawnych lat i rozwiązania wybiegające w przyszłość. Zakończenia prac spodziewać się można w 2023 roku.









![W Warszawie powstaje 150-metrowy AFI Tower [ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/251/123/77563_100x70.jpg)

![Nowa hala już działa. Postępy przy rozbudowie kompleksu AMBEREXPO w Gdańsku [FILM+ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/44/44/686636_100x70.jpg)







![Trwa remont zabytkowego gmachu dawnego banku na Starym Mieście. Powstaną w nim biura i usługi [FILM + ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/39/39/52775_100x70.jpg)
![Park przy ulicy Kolejowej zostanie zrewitalizowany. Otwarto oferty w przetargu [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/212/84/50900_100x70.jpg)
![We Wrocławiu trwa remont zabytkowego Pałacu Leipzigera. Będzie w nim działał pięciogwiazdkowy hotel [FILM + ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/95/95/52319_100x70.jpg)
![Wrocław: Zabytkowy Pałac Leipzigera zamieni się w pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace [FILM + ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/248/120/51192_100x70.jpg)

![[dolnośląskie] Modernizacja dworca Kłodzko Główne coraz bliżej!](https://investmap.pl/_i/image/31/31/5407_100x70.jpg)
![[Wrocław] Trwa przebudowa dawnego domu handlowego w Rynku. Będzie piękny! [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/239/111/23023_100x70.jpg)
![[Wrocław] Kolejny wrocławski dworzec w 12 miesięcy odzyska dawny blask](https://investmap.pl/_i/image/53/53/3637_100x70.jpg)
![[Wrocław] Trwa remont willi wybudowanej w ramach WUWY](https://investmap.pl/_i/image/94/94/4190_100x70.jpg)
![[Wrocław] Zabytkowy hotel przy Stawowej odzyskał blask [FOTO]](https://investmap.pl/_i/image/220/92/34524_100x70.jpg)