Zaniedbany budynek przy zbiegu ulicy Grodzkiej i Szewskiej już wkrótce ma przeobrazić się w elegancki obiekt z biurami. Inwestor zapowiada, że przywróci mu historyczny kształt, czyli taki, jaki istniał przed wojną. Zakończenie prac planowane jest na przełomie 2017 i 2018 roku.
W charakterystycznym budynku w neorenesansowym stylu, oddanym do użytku w 1866 roku, mieścił się niemiecki Instytut Farmaceutyczny, a po II wojnie światowej należący do Akademii Medycznej Wydział Farmacji.
Po przenosinach wydziału na ulicę Borowską, Akademia Medyczna zdecydowała się budynek sprzedać. Na początku zakupem zainteresowany był Zakład im. Ossolińskich, ale ostatecznie – po wycenie nieruchomości – Ossolineum z tych planów zrezygnowało.
Budynek po raz pierwszy trafił pod młotek wiosną 2011 roku. Gmach o powierzchni niemal 3,5 tys. metrów kwadratowych pierwotnie wyceniano na ponad 10 mln złotych. Później cenę sukcesywnie obniżano, aż ostatecznie – w kwietniu 2013 roku – budynek za nieco ponad 5 mln złotych kupiła firma Terra Contor Polska.
Grupa Terra Contor przygotowuje się obecnie do jego modernizacji i przywrócenia mu dawnej świetności. Autorem projektu przebudowy jest Maćków Pracownia Projektowa, a proces inwestycyjny i prawny nadzoruje JP Weber.
Inwestor jest aktualnie w trakcie zbierania wszelkich zgód i pozwoleń na realizację inwestycji. Rozpatrywany jest m.in. wniosek o pozwolenie na przebudowę obiektu, złożony pod koniec maja przez spółkę Luni (z grupy Terra Contor).
Przywrócić obiektowi historyczny kształt
Jak zapowiada inwestor, zmodernizowany budynek będzie dysponować ponad 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej na czterech kondygnacjach.
REKLAMA
– Znajdą się tu biura o wysokim standardzie, odpowiadające nie tylko charakterowi i historii tego miejsca, ale również jego doskonałej lokalizacji – w sercu miasta, tuż przy gmachach Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – podkreślają przedstawiciele JP Weber.
Inwestor zapewnia, że zamierza przywrócić obiektowi historyczny kształt – takiego, jaki istniał przed wojną (w efekcie powojennej odbudowy i dalszych przeróbek bryła budynku zmieniła się znacząco, zyskując elementy nieobecne w oryginalnym projekcie architektonicznym lub tracąc niektóre estetyczne elementy, które ulegały zniszczeniu).
– Dlatego też prowadzone są przygotowania do prac wstępnych, obejmujące m.in. badania stratygraficzne elewacji. Mają one na celu ustalenie oryginalnej kolorystyki budynku, która zostanie przywrócona po remoncie – zapowiadają w JP Weber.
Dodają, że w związku z zabytkowym charakterem budynku, cały projekt konsultowany jest z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Rozpoczęcie przebudowy planowane jest jeszcze w tym roku, a oddanie budynku do użytkowania – na przełomie 2017/2018 roku.
Jakub Zazula
Burza wokół planu
Inwestor z rozpoczęciem prac czekał na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił funkcję budynku z dydaktycznej na biurowo-usługową.
Plan uchwalono (za było 18 rajców, przeciw – 17) pod koniec 2015 roku, po burzliwej dyskusji wśród radnych.
– Komisja architektury wydała na temat planu opinię negatywną, a projekt był nadal procedowany. Chodzi w tym wszystkim o Akademię Medyczną, która nie dostała zgody na zmianę planu zagospodarowania i nie mogła sprzedać budynku za wyższą kwotę. A później kupił go prywatny inwestor i on w trybie ekspresowym taką zgodę otrzymał. I pojawia się wiele pytań, wiele wątpliwości dotyczących całej transakcji – mówił w trakcie sesji Rady Miejskiej Marcin Krzyżanowski, przewodniczący klubu PiS.
Pierwotnie nowy plan zagospodarowania dla rejonu ulicy Grodzkiej, Szewskiej i hr. Fredry miał został uchwalony we wrześniu 2015 roku. Uchwała w ostatniej chwili została jednak wycofana z porządku obrad.
Oświadczenie w tej sprawie wydał wówczas wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.
– Władze Wrocławia uznały, że można było skierować uchwałę do przegłosowania, mimo negatywnej opinii komisji wiodącej, ale nigdy dotąd taka sytuacja nie miała miejsca. Stąd wycofanie projektu uchwały z porządku obrad – podkreślał Adam Grehl.
Potem uchwała miała zostać przegłosowana w listopadzie, jednak znów do tego nie doszło, bo na wniosek prezydenta Wrocławia, złożony tuż przed sesją, odbyło się wówczas tylko pierwsze czytanie projektu uchwały. Ostatecznie plan uchwalono w grudniu zeszłego roku.
Kim jest inwestor?
Grupa Terra Contor to niemiecki fundusz rodzinny, działający na europejskim rynku nieruchomości handlowych, biurowych oraz hotelowych. Inwestor w swoich projektach łączy nowoczesne koncepcje z tradycją i koncentruje się na niszowych projektach w samych centrach miast. Jednym z przykładów jest inwestycja w Berlin Mitte (Rosenthalerstrasse) o podobnej powierzchni 3 000 metrów kwadratowych lub Hotel AMANO GRAND CENTRAL przy samym dworcu w Berlinie.
Za zarządzenie projektem z ramienia inwestora odpowiedzialna jest firma JP Weber, która od ponad 14 lat wspiera międzynarodowe przedsiębiorstwa w projektach inwestycyjnych, transakcjach M&A oraz restrukturyzacjach, a także w bieżących aspektach prawno-podatkowych.