JLL doradza stronie sprzedającej w jednej z historycznie największych transakcji, której przedmiotem są prywatne grunty rolne o obszarze odpowiadającym powierzchni ok. 4 500 boisk piłkarskich lub warszawskiej dzielnicy Mokotów. Firma Agro Brusno podpisała umowę sprzedaży gruntów rolnych o łącznej powierzchni około 3 200 hektarów, zlokalizowanych w kilku gminach w województwie zachodniopomorskim, w okolicach Połczyna-Zdroju. Strona kupująca oraz wartości transakcji są poufne. Sprzedane grunty to świetnie przygotowany teren pod produkcję rolną różnego typu oraz ewentualną hodowlę.
W procesie poszukiwania nabywcy i negocjowaniu umowy kupna Agro Brusno doradzali eksperci z firmy JLL.
– „Transakcja sprzedaży 3 200 hektarów czyli 32 000 000 mkw. odpowiadających powierzchni ok. 4500 boisk piłkarskich lub stołecznej dzielnicy Mokotów jest prawdopodobnie historycznie największą transakcją, której przedmiotem są grunty rolne niezgromadzone przez Agencję Nieruchomości Rolnych” – informuje Daniel Puchalski, Dyrektor Działu Obsługi Gruntów Inwestycyjnych w JLL.
Zakup ten potwierdza zainteresowanie dużymi terenami rolnymi na terenie Polski.
– „Zbliża się 1 maja 2016 r. od kiedy to obywatele Państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii będą mogli kupować grunty rolne bez potrzeby uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Oznacza to, że w najbliższych latach możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania działkami rolnymi o dużym areale, zarówno ze strony rodzimych, jak i zagranicznych inwestorów. Należy jednak zwrócić uwagę, że Senat rozpatruje aktualnie projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadzającej, między innymi, nowe zasady reglamentacji obrotu nieruchomościami tego typu. Uchwalony przez Sejm 25 czerwca, projekt miałby docelowo zastąpić obecną ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego i wprowadzić zmiany w innych aktach prawnych mających zastosowanie w tym obszarze rynku” – dodaje Daniel Puchalski.
Rosnące zainteresowanie gruntami rolnymi, w połączeniu z ograniczoną podażą dużych działek może prowadzić do dalszego wzrostu cen w tym segmencie rynku. Nadal jednak będą to znacząco niższe kwoty niż w Europie Zachodniej, co przyczyni się do większej aktywności inwestorów zagranicznych poszukujących gruntów rolnych na terenie Polski.