Zaglądamy na budowę wielopoziomowego parkingu w centrum Łodzimateriały prasowe UMŁ foto. Żydowicz

Zaglądamy na budowę wielopoziomowego parkingu w centrum Łodzi

KaVest
KaVest
REKLAMA

W Łodzi powstają wielopoziomowe parkingi. Obiekty mają pomóc rozwiązać problem braku miejsc postojowych w centrum. Obecnie w Łodzi trwa budowa trzech parkingów. Jeden powstaje właśnie przy ul. Wschodniej 62/64.

Budowa parkingu wielopoziomowego zaczyna się – jak każda inna inwestycja – od projektu architektoniczno-konstrukcyjnego. W przypadku Łodzi uwzględniono nie tylko potrzeby kierowców, ale też lokalny kontekst urbanistyczny. Parking przy ul. Wschodniej powstaje w ścisłym centrum miasta – tu nie ma miejsca na błędy projektowe ani nieprzemyślane rozwiązania.

materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz
materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz

Pierwszym etapem budowy są oczywiście prace ziemne: przygotowanie terenu, wykonanie wykopów pod fundamenty i wzmocnienie gruntu. W przypadku inwestycji przy Wschodniej zastosowano nowoczesne technologie pozwalające na szybkie i bezpieczne posadowienie budynku, mimo miejskiej, zwartej zabudowy.

Konstrukcję nośną nowoczesnych parkingów zazwyczaj stanowi stal lub żelbet – materiał trwały, odporny na duże obciążenia i warunki atmosferyczne. W Łodzi postawiono na prefabrykowane elementy żelbetowe, które przyjeżdżają na plac budowy gotowe do montażu. Dzięki temu cała konstrukcja rośnie w oczach – kolejne kondygnacje mogą być montowane znacznie szybciej niż w tradycyjnym systemie.

materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz
materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz

Prefabrykacja ma jeszcze jedną zaletę – pozwala ograniczyć uciążliwości budowy dla sąsiadów: mniej hałasu, kurzu i ciężkiego sprzętu, który wjeżdża do ścisłego centrum miasta.

Nowoczesny parking to nie tylko miejsce, gdzie można zostawić samochód. To także inteligentne systemy zarządzania ruchem, liczenia wolnych miejsc, a nawet ładowania samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Parking przy ul. Wschodniej 62/64 będzie wyposażony w systemy detekcji zajętości miejsc, monitoring, oświetlenie LED oraz nowoczesne rozwiązania ułatwiające poruszanie się pieszym i rowerzystom. W planach są również miejsca do ładowania aut elektrycznych – bo infrastruktura musi iść z duchem czasu.

Choć parkingi zwykle kojarzą się z betonem i stalą, inwestycje w Łodzi projektowane są z myślą o estetyce i ekologii. Elewacja parkingu przy Wschodniej ma być częściowo pokryta zielenią – pnącymi roślinami, które nie tylko poprawiają wygląd budynku, ale też pomagają obniżyć temperaturę w jego otoczeniu i pochłaniają część zanieczyszczeń.

materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz
materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz

Dodatkowo wokół budynku planowane są nowe nasadzenia, a sam parking ma być wkomponowany w miejską przestrzeń w sposób, który ułatwi poruszanie się pieszym i rowerzystom. Infrastruktura ma służyć wszystkim mieszkańcom – nie tylko kierowcom.

Budowa nowoczesnego parkingu wielopoziomowego to złożony proces, który łączy zaawansowaną inżynierię, technologie przyjazne środowisku i świadome projektowanie miejskiej przestrzeni. Inwestycja przy Wschodniej 62/64 jest jednym z trzech takich obiektów, które mają pojawić się w centrum Łodzi – kolejne powstaną przy ul. Tuwima i ul. Wólczańskiej.

Dla wielu mieszkańców to po prostu nowe miejsca parkingowe, ale warto pamiętać, że za takim projektem stoi idea bardziej funkcjonalnego, estetycznego i przyjaznego miasta.

materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz
materiały prasowe UMŁ foto. Żydowicz

źródło: materiały prasowe UMŁ

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA