Zagłosuj za zmianą w Twoim otoczeniu – rusza kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiegofot. Hania Kowalczyk

Zagłosuj za zmianą w Twoim otoczeniu – rusza kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Już po raz siódmy startuje Wrocławski Budżet Obywatelski, w którym głos mają przede wszystkim mieszkańcy. Wybiorą spośród kilkuset projektów ten, który według nich jest najbardziej potrzebny dla danego osiedla bądź całego miasta. Każdy mieszkaniec może oddać swój głos, niezależnie od wieku oraz tego czy jest zameldowany we Wrocławiu – głosowanie potrwa od 20 września do 7 października. 
Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, sięga korzeniami lat 80. – odbył się po raz pierwszy w Brazylii w mieście Porto Alegre. Inicjatywa umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na przeznaczenie części budżetu publicznego, na projekty, które sami zgłaszają do realizacji. Dzięki temu obywatele nie są wykluczeni, mają możliwość dyskusji z władzami miasta oraz stają się bezpośrednimi decydentami i doradcami.   
Każdy może zmienić miasto
W tym roku do rozdysponowania jest aż 25 milinów złotych, z czego 9 mln zł na projekty osiedlowe a 16 mln zł na ponadosiedlowe. Historia pierwszego WBO sięga 2013 roku, kiedy to władze miasta postanowiły zorganizować pilotażowe głosowanie obywateli. Wrocławski Budżet Obywatelski ma na celu przede wszystkim aktywizację mieszkańców oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego – dzięki temu sami dostrzegają oni rosnące potrzeby i problemy miasta przez co zgłaszają swoje pomysły na ich zmianę bądź rewitalizację. 
Zasady są bardzo proste: każdy mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę projektów, stając się jednocześnie jego liderem. Do tego należy dołączyć listę podpisów co najmniej 2 mieszkańców, którzy popierają dany pomysł. Projekty przechodzą kilka etapów, na których oceniana jest ich przydatność, możliwości realizacji czy poprawność. Następnie publikowana jest lista z poszczególnymi numerami propozycji mieszkańców, które pozytywnie przeszły weryfikację. Głosowanie odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową bądź papierowo w specjalnie do tego wyznaczonych punktach – wszystko jest zorganizowane tak, by nikt nie czuł się wykluczony. Każdy mieszkaniec ma tylko jeden głos zarówno na projekt osiedlowy, jak i ponadosiedlowy. Aby dany pomysł mógł zostać wybrany, musi zostać oddanych na niego co najmniej 100 ważnych głosów
Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców
W ubiegłym roku udział w głosowaniu wzięło aż 68 670 mieszkańców Wrocławia. Najwięcej głosów zebrał projekt ogólnomiejski numer 7 pod nazwą "Zielona rowerowo-piesza obwodnica Wrocławia: etap III". To właśnie pomysły, które mieszczą się w kategorii zieleń i rekreacja cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców i mieszkanek. To ogromne wyzwanie dla miasta, które jednocześnie pragnie się rozwijać, ale powinno również zapewnić tereny zielone dla obywateli, by mieli gdzie spędzić wolny czas i wypocząć od hałasu.
Wsłuchując się w rosnące potrzeby mieszkańców na zapotrzebowania rekreacyjne w mieście, posłanka Joanna Augustynowska zgłosiła do WBO pomysł postawienia 101 ławek dla Wrocławian wraz z przynależną do nich zielenią w postaci drzew. Jej projekt przeszedł pozytywnie wszystkie etapy weryfikacyjne i został zarejestrowany pod numerem #425Mówimy we Wrocławiu wiele o tramwajach, bus-pasach i budowie ścieżek dla rowerów, co bardzo mnie cieszy. Najwyższy czas, byśmy zatroszczyli się również o pieszych – podsumowuje posłanka. – Chodzi o to, by seniorzy, matki z dziećmi, ale także osoby młode, które chciałyby gdzieś przysiąść i porozmawiać, miały gdzie to robić – dodaje. Pomysł Augustynowskiej poparła rodowita Dolnoślązaczka prof. n.med. Alicja Chybicka, uznana lekarka oraz specjalistka onkologii dziecięcej. – Jako lekarz i zwolenniczka wszystkiego co służy poprawie zdrowia uważam ten pomysł za znakomity – komplementuje. – Te ławki mogą służyć jako wytchnienie tym, którzy biorą sobie do serca, że należy się ruszać. Seniorzy wiedzą, ze ruch to zdrowie – powinniśmy zrobić to dla nich – podsumowuje. 
fot. Hania Kowalczyk
fot. Hania Kowalczyk
Zalety projektu #425 
Projekt polega na postawieniu wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych Wrocławia 101 ławek wraz z nasadzeniem przy nich drzew, bezpośrednio w ziemi lub odpowiednich donicach, które mają stanowić zacienione miejsce odpoczynku dla osób poruszających się po mieście pieszo. Do instalacji ławek wytypowane zostały chodniki przy następujących ulicach: Armii Krajowej, Grabiszyńska, Grota-Roweckiego, Jedności Narodowej, Kościuszki, Krakowska, Krzycka, Legnicka, Mickiewicza, Mińska, Opolska, Pilczycka, Piłsudskiego, Plac Grunwaldzki, Popowicka, Pułaskiego, Sienkiewicza, Solskiego, Wróblewskiego oraz Żmigrodzka. 
REKLAMA
W całym zamyśle p. Augustynowskiej podkreślany jest głównie fakt, że w mieście jest bardzo mało miejsc, w których strudzeni piesi mogliby na chwilę przysiąść, odpocząć czy po prostu porozmawiać ze sobą. Warto dodać, że znaczną grupę stanowią tutaj osoby starsze oraz opiekunowie małych dzieci. Piesi przemieszczając się po mieście potrzebują miejsc odpoczynku – ocienionych zielenią ławek umiejscowionych na chodnikach wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych. Nie każdy z nas jest kierowcą czy rowerzystą, ale każdy jest pieszym. Wartością dodaną całego projektu będzie niewątpliwie poprawa estetyki przestrzeni publicznej Wrocławia.
fot. Hania Kowalczyk
fot. Hania Kowalczyk

Potrzeba wypoczynku w mieście
Mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na to, iż w mieście jest coraz mniej terenów zielonych takich jak skwerki, parki czy osiedlowe ogródki przy blokach. Obywatele pragną w nich nie tylko wypocząć, ale przede wszystkim spędzić wolny czas z rodziną, oddychając nieco czystszym powietrzem. Dzięki WBO mieszkańcy mają możliwość zmiany otoczenia, w którym przebywają codziennie, na lepsze. 
Jednym z takich pomysłów, zarejestrowanym pod numerem #107, jest projekt osiedlowy "Zielony Ogród Społeczny. Strefa wypoczynku, zabaw i edukacji przyrodniczej dla przedszkolaków – dzieci, seniorów – mieszkańców". Cały zamysł ma na celu nie tylko poprawę estetyki osiedla, ale przede wszystkim, łączenie więzi międzypokoleniowych poprzez wspólną strefę rekreacji dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. 
Oba projekty, #107 i #425 łączy jedno – chęć poprawy jakości życia mieszkańców Wrocławia oraz stworzenie miejsca, w którym mogliby przysiąść i wypocząć w otoczeniu zieleni, której niewątpliwie brakuje w dużych miastach.  
Każdy może zmienić Wrocław na lepsze
Oddając głos w dniach od 20 września do 7 października każdy posiada szansę na zmianę otoczenia, w którym zamieszkuje. To niewątpliwa okazja do tego, by wziąć sprawy w swoje ręce i mieć realny wpływ na dobre ulokowanie pieniędzy z budżetu miasta w przestrzeń publiczną. Pomysłodawczyni projektu, który znajduje się pod numerem #425, jest jedną z tych, która pragnie lepszego miasta dla wszystkich jego mieszkańców, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Projekt 101 ławek dla Wrocławian zapewni nie tylko względy estetyczne w mieście, ale przede wszystkim będzie służyć wszystkim obywatelom przez długie lata.  
Przypominamy, że głosujący nie musi być osobą pełnoletnią ani zameldowaną na stałe we Wrocławiu. 
materiały lidera
materiały lidera
REKLAMA