Kolejna duża inwestycja GAZ-SYSTEM zakończona. W lutym 2025 roku oddano do użytku gazociąg Goleniów – Police, kończąc tym samym przebudowę infrastruktury zaopatrującej w gaz ziemny aglomerację szczecińską i Zakłady Chemiczne Police. W ramach przebudowy tego gazociągu ponad 60 proc. trasy inwestycji zostało pokonane bezwykopowo. GAZ-SYSTEM wykonał w tym projekcie najdłuższy podziemny przewiert sterowany w Polsce.
Prace budowlane w rejonie Rezerwatu Olszanka i Roztoki Odrzańskiej zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap obejmował przekroczenie metodą przewiertu Roztoki Odrzańskiej i został zakończony w 2021 r. Wykonano tam pierwszy w Polsce przewiert sterowany HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w technologii Intersect, o długości 1814 m.
Drugi etap prac, zakończony w lutym 2025 roku, polegał na budowie nowego połączenia Goleniów – Police o średnicy 500 mm i demontażu starego naziemnego gazociągu. Dzięki zastosowaniu metody przewiertu sterowanego HDD możliwe było przekroczenie terenu Rezerwatu Olszanka bez ingerencji w szatę przyrodniczą. Przewiert pod rzeką Olszanka został poprowadzony na głębokości do 41 metrów i mierzył 2019 metrów, co czyni go najdłuższym przekroczeniem wykonanym metodą HDD w Polsce.
Rezerwat Olszanka wraz z najbliższymi okolicami jest siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt oraz miejscem, gdzie występują wyjątkowe tereny torfowe. Rezerwat położony jest na wschodnim brzegu Odry, w obszarze specjalnej ochrony ptaków. Zastosowanie przewiertu sterowanego pozwoliło ominąć pod ziemią, a tym samym zachować cenny przyrodniczo teren. Zyskała na tym przede wszystkim okoliczna flora i fauna z gniazdującym w tej okolicy bielikiem.
Koszt zrealizowanych prac wyniósł ok. 105 mln złotych.
O inwestorze:
GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest właścicielem i operatorem Terminala LNG w Świnoujściu, a także właścicielem Gas Storage Poland – spółki pełniącej funkcję operatora magazynów gazu ziemnego.



![W Warszawie powstaje pierwsza podziemna trasa tramwajowa [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/47/47/621871_100x70.png)


![Warszawa z coraz mniejszą ofertą nowych biur [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/109/109/77421_100x70.jpg)


![NICKEL Resort & Wellnest Grzybowo z pozwoleniem na użytkowanie [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/230/102/686054_100x70.jpg)




![[pomorskie] Podpisano umowę na roboty budowlane dla gazociągu Szczecin-Gdańsk](https://investmap.pl/_i/image/36/36/5156_100x70.jpg)
![[Tarnowskie Góry] Ruszają prace na Krakowskiej](https://investmap.pl/_i/image/60/60/5436_100x70.jpg)
![[śląskie] Gliwice: wiadukt nad DK 88 już gotowy](https://investmap.pl/_i/image/38/38/7974_100x70.jpg)
![[Gliwice] Nowy most na Staromiejskiej zostanie jutro oddany do użytku](https://investmap.pl/_i/image/13/13/6157_100x70.jpg)
![[śląskie] Zawiercie: przebudowa ul. Kilińskiego zakończona!](https://investmap.pl/_i/image/191/63/6591_100x70.jpg)


![[Warszawa] Trwają prace zmierzające do uruchomienia nowego bloku w EC Żerań](https://investmap.pl/_i/image/73/73/8521_100x70.jpg)