Aglomeracja Wrocławska: Gmina Kobierzyce inwestuje ponad 100 mln zł w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i rozbudowę oczyszczalni ściekówfot. Mateusz Kaszubski

Aglomeracja Wrocławska: Gmina Kobierzyce inwestuje ponad 100 mln zł w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i rozbudowę oczyszczalni ścieków

Orzech
REKLAMA
Kilka dni temu gmina Kobierzyce podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska we Wrocławiu umowę dotyczącą wsparcia inwestycji związanej z budową sieci kanalizacyjnej. W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie sieć kanalizacyjna w jedenastu miejscowościach, w: Małuszowie, Bąkach, Krzyżowicach, Żernikach Małych, Racławicach Wielkich, Chrzanowie, Magnicach, Pełczycach, Księginicach, Kuklicach i Nowinach. Zmodernizowana zostanie również oczyszczalnia ścieków.
Operatorem oczyszczalni będzie Kobierzyckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Ich łączna przepustowość wynosi ponad pół tysiąca m3 ścieków na dobę. Ilość ścieków, która trafia do oczyszczalni jest zbyt duża w stosunku do możliwości obu zakładów.

Zlikwidowana zostanie oczyszczalnia w Pustkowie Żurawskim, a wszystkie ścieki zostaną przekierowane do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowana.

Po rozbudowie zakładu w Kobierzycach będzie on obsługiwał cały obszar aglomeracji Kobierzyce. Skorzysta z niego ponad 9,6 tys. mieszkańców. Do oczyszczalni zostaną podłączone miejscowości: Kobierzyce, Królikowice, Pustków Żurawski, Damianowice, Dobkowice, Rolantowice, Jaszowice, Cieszyce, Wierzbice, Solna, Owsianka i Żurawice. Samorządowcy szacują, że przepustowość oczyszczalni po modernizacji wyniesie 1,4 tys. m3 na dobę.Prowadzone prace to m.in.: budowa instalacji do mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków oraz wyposażenie obiektu w urządzenia do prowadzenia gospodarki osadami.

Wartość całego zadania to ponad 16,5 mln złotych. Gmina Kobierzyce pozyskała dofinansowanie w wysokości 8,6 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. 

Te bardzo ważne dla gminy inwestycje będą możliwe dzięki wsparciu ze środków UE i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który wesprze te inwestycje łączną kwotą w wysokości blisko 58 mln złotych.
Prace budowlane przy przebudowie oczyszczalni ścieków już trwają, a budowa kanalizacji rozpocznie się w połowie tego roku. Nowe inwestycje spowodują, że w gminie Kobierzyce znikną szamba.
Będzie to jedna z największych inwestycji w historii gminy Kobierzyce. W wyniku realizacji tej inwestycji zostaną wybudowane: sieć kanalizacji sanitarnej o długości 55 km, 29 przepompowni, sieć wodociągowa o długości 2,3 km. Z sieci kanalizacyjnej skorzysta około 2,3 tys. mieszkańców. Wartość tej inwestycji to około 89 mln złotych. W tej kwocie mieści się wsparcie finansowe z WFOŚiGW we Wrocławiu w wysokości około 53 mln złotych (dotacja o wartości około 13 mln złotych, pozostała część jest nisko oprocentowaną pożyczką). Gmina Kobierzyce pokryje koszty inwestycji z własnego budżetu w wysokości ponad 18 mln zł.

Zakończenie modernizacji oczyszczani ścieków w Kobierzycach jest planowane na IV kwartał 2018 r., a budowy sieci kanalizacji do 2020 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji budowy lub rozbudowy A4 i budowy S5 na Dolnym Śląsku
To krok milowy dla rozwoju dolnośląskiego odcinka autostrady A4. Konsorcjum firm Multiconsult Polska...
Znamy szczegóły nowej inwestycji biurowo-hotelowej przy stacji Wrocław-Mikołajów [WIZUALIZACJE]
Vastint poinformował oficjalnie o swojej najnowszej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska, w ramach kt...
W Gliwicach powstało Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach....
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego tunelu kolejowego na linii Wrocław – Jelenia Góra
Sprawniejszą organizację kolejowych połączeń w Karkonosze zapewni odnowa tunelu kolejowego na trasie...
Wrocław: Miasto wystawia na sprzedaż kolejne zabytkowe, przedwojenne kamienice [ZDJĘCIA]
Jest szansa, że kolejne dwie zabytkowe, przedwojenne kamienice we Wrocławiu odzyskają swój dawny bla...
Coraz bliżej startu wielkiej inwestycji pod Środą Śląską
Jak poinformowała wczoraj w oficjalnym komunikacie giełdowym spółka Budimex S.A., zawarła w poniedz...
W Warszawie trwa budowa laboratorium diagnostyki medycznej ALAB [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]
Budynek jest wznoszony na warszawskim Mokotowie przy ulicy Zawodzie 20/22. Obiekt o charakterze usłu...
Co kupić – dom czy mieszkanie?
Chęć posiadania własnego domu lub mieszkania to priorytet wielu dorosłych osób. Jest także synonimem...
Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Głogowa w ciągu DK12
W miniony czwartek, tj. 17 czerwca br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocła...
O krok od podpisania umowy na środkowy odcinek trasy S7 Warszawa – Grójec
Kontrola uprzednia postępowania przetargowego na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowe...