W Bielanach Wrocławskich zostanie zainwestowane 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej. Dla mieszkańców i inwestorów

W Bielanach Wrocławskich zostanie zainwestowane 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej. Dla mieszkańców i inwestorów

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Gmina Kobierzyce we współpracy z LG Chem Energy, gminą Wrocław i MPWiK Wrocław przeznaczy 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej w Bielanach Wrocławskich. Dzięki tym pieniądzom Wrocław dokończy budowę magistrali południowej i zbuduje przepompownię.
Na tej największej od wielu lat inwestycji w gminie Kobierzyce skorzystają jej mieszkańcy oraz firmy zlokalizowane w podstrefie Wrocław – Kobierzyce TSSE Euro-Park Wisłosan.
We wtorek, 13 października podpisano umowę pomiędzy Kobierzyckim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji oraz koreańskim koncernem LG Chem Wrocław Energy, działającym w Biskupicach Podgórnych - producentem baterii do aut elektrycznych. LG Chem przekaże 5 mln zł dofinansowania na rozbudowę sieci wodociągowej w tej podwrocławskiej gminie. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację przepompowni wody w Bielanach Wrocławskich. Powstaną tu dwa nowe zbiorniki retencyjne oraz 5,5 km magistrali. 
Ze względu na szybki rozwój kolejnych firm, działających na terenie podwrocławskiej podstrefy ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych, znacząco wzrosło bowiem zapotrzebowanie tej części aglomeracji na wodę. Na inwestycji, oprócz przemysłu, skorzystają również mieszkańcy Kobierzyc i Wrocławia
LG Chem Energy, w związku z kolejnym, IV etapem rozbudowy fabryki w Biskupicach Podgórnych, która zapewni co najmniej 500 nowych miejsc pracy, będzie jednym z istotnych odbiorców wody na terenie gminy, stąd też decyzja o partycypacji w inwestycji.Koreański inwestor deklaruje odbiór 8 tys m3 wody na dobę, co odpowiada zapotrzebowaniu dość sporego miasta.
- Da nam to możliwość podłączania do sieci wodociągowej kolejnych inwestorów oraz zabezpieczy dostawy wody, zwłaszcza do strefy ekonomicznej. Dodatkowo odciążymy nasze stacje uzdatniania wody, które bazują na wodach podziemnych i są głównym źródłem zaopatrzenia mieszkańców - mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.
Będzie to już kolejny etap rozbudowy sieci wodociągowej na południu Wrocławia oraz w gminie Kobierzyce. W styczniu 2019 r. porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (która wyłoży pieniądze, a samorządy oddadzą je jej w ciągu 10 lat), wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele MPWiK we Wrocławiu i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
- Nasza inwestycja to dwa główne elementy: magistrala wodociągowa o długości ok. 5,5 km oraz rozbudowa istniejącej przepompowni wody w Bielanach Wrocławskich – dodaje Konrad Żechałko, prezes Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Zakres prac inwestycyjnych, które wykona MPWiK Wrocław, obejmuje budowę odcinka tzw. magistrali południowej DN 800 na południu Wrocławia, od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej (20,3 mln zł) oraz strefowej pompowni wody III stopnia (3,5 mln zł).
Koszt wszystkich tych prac opiewa łącznie na kwotę 23,8 mln zł. Zakończenie modernizacji pompowni w Bielanach Wrocławskich planowane jest na drugą połowę 2021 r. Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 r., a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK jak i KPWiK.

To nie jedyna inwestycja tego typu w gminie Kobierzyce

Przypomnijmy, że oprócz tego przedsięwzięcia, w gminie Kobierzyce równolegle realizowana jest inna inwestycja o wartości ponad 100 mln zł w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i rozbudowę oczyszczalni ścieków. Jest to największa tego typu inwestycja w historii tej podwrocławskiej gminy.
W ramach inwestycji modernizowana jest sieć kanalizacyjna w jedenastu miejscowościach: Małuszowie, Bąkach, Krzyżowicach, Żernikach Małych, Racławicach Wielkich, Chrzanowie, Magnicach, Pełczycach, Księginicach, Kuklicach i Nowinach. Wyremontowana będzie również oczyszczalnia ścieków. Zlikwidowana zostanie ta w Pustkowie Żurawskim, a wszystkie ścieki przekierowane do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowana.
Po rozbudowie zakładu w Kobierzycach będzie on obsługiwał cały obszar aglomeracji Kobierzyce. Skorzysta z niego ponad 9,6 tys. mieszkańców. Do oczyszczalni zostaną podłączone miejscowości: Kobierzyce, Królikowice, Pustków Żurawski, Damianowice, Dobkowice, Rolantowice, Jaszowice, Cieszyce, Wierzbice, Solna, Owsianka i Żurawice. Samorządowcy szacują, że przepustowość oczyszczalni po modernizacji wyniesie 1,4 tys. m3 na dobę. Prowadzone prace to m.in.: budowa instalacji do mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków oraz wyposażenie obiektu w urządzenia do prowadzenia gospodarki osadami.
Ta inwestycja ma się zakończyć do końca bieżącego roku.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bielanin(gość)
Jakie substancje będzie odprowadzał LG w swoich ściekach?

Najnowsze artykuły

W gminie Miękinia powstaje nowoczesna fabryka z branży budownictwa
Na ponad 17-hektarowej nieruchomości w gminie Miękinia powstaje fabryka prefabrykacji elementów beto...
Żabka inwestuje na Dolnym Śląsku
Żabka Polska, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, w tym roku dokonała największych w swojej...
Na północy Wrocławia ma powstać nowa kładka rowerowo-piesza nad rzeką Widawą
Po wielu latach pojawiła się realna szansa na budowę nowej kładki rowerowo-pieszej nad Widawą, która...
Współczynnik pustostanów na warszawskim rynku powierzchni biurowych najwyższy od dwóch lat
Aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. była o 35% n...
Znany wrocławski deweloper kupił działkę wraz z biurowcem tuż przy Placu Strzegomskim
Jeden z największych deweloperów działających we Wrocławiu został nowym właścicielem działki i znajd...
Rynek magazynowy na Dolnym Śląsku – ważny hub logistyczno-produkcyjny dla Europy Zachodniej
Region Dolnego Śląska, czyli czwarty co do wielkości rynek magazynowy w Polsce nadal jest w fazie ro...
Łódź: W mieście pojawią się secesyjne przystanki
Władze, po konsultacjach z mieszkańcami Łodzi, wybrały nowy wygląd wiat przystankowych. Mają być bar...
Ponad 700 mieszkań powstanie w nowych etapach osiedla Ceglana Park w Katowicach
Develia otrzymała pozwolenie na budowę kolejnych 700 mieszkań na osiedlu Ceglana Park w Katowicach....
Urząd Marszałkowski przejmie wkrótce sześć kolejnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku
Zgodnie z wcześniejszym deklaracjami, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD) konsekwe...
Miasto po raz kolejny spróbuje sprzedać zabytkową kamienicę na wrocławskim Nadodrzu. Obniża cenę
Gmina Wrocław ogłosiła nowy przetarg na sprzedaż jednej z najciekawszych i najokazalszych przedwojen...