W Bielanach Wrocławskich zostanie zainwestowane 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej. Dla mieszkańców i inwestorów

W Bielanach Wrocławskich zostanie zainwestowane 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej. Dla mieszkańców i inwestorów

Orzech
Orzech
REKLAMA
Gmina Kobierzyce we współpracy z LG Chem Energy, gminą Wrocław i MPWiK Wrocław przeznaczy 30 mln zł na rozbudowę sieci wodociągowej w Bielanach Wrocławskich. Dzięki tym pieniądzom Wrocław dokończy budowę magistrali południowej i zbuduje przepompownię.
Na tej największej od wielu lat inwestycji w gminie Kobierzyce skorzystają jej mieszkańcy oraz firmy zlokalizowane w podstrefie Wrocław – Kobierzyce TSSE Euro-Park Wisłosan.
We wtorek, 13 października podpisano umowę pomiędzy Kobierzyckim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji oraz koreańskim koncernem LG Chem Wrocław Energy, działającym w Biskupicach Podgórnych - producentem baterii do aut elektrycznych. LG Chem przekaże 5 mln zł dofinansowania na rozbudowę sieci wodociągowej w tej podwrocławskiej gminie. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację przepompowni wody w Bielanach Wrocławskich. Powstaną tu dwa nowe zbiorniki retencyjne oraz 5,5 km magistrali. 
Ze względu na szybki rozwój kolejnych firm, działających na terenie podwrocławskiej podstrefy ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych, znacząco wzrosło bowiem zapotrzebowanie tej części aglomeracji na wodę. Na inwestycji, oprócz przemysłu, skorzystają również mieszkańcy Kobierzyc i Wrocławia
LG Chem Energy, w związku z kolejnym, IV etapem rozbudowy fabryki w Biskupicach Podgórnych, która zapewni co najmniej 500 nowych miejsc pracy, będzie jednym z istotnych odbiorców wody na terenie gminy, stąd też decyzja o partycypacji w inwestycji.Koreański inwestor deklaruje odbiór 8 tys m3 wody na dobę, co odpowiada zapotrzebowaniu dość sporego miasta.
- Da nam to możliwość podłączania do sieci wodociągowej kolejnych inwestorów oraz zabezpieczy dostawy wody, zwłaszcza do strefy ekonomicznej. Dodatkowo odciążymy nasze stacje uzdatniania wody, które bazują na wodach podziemnych i są głównym źródłem zaopatrzenia mieszkańców - mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.
Będzie to już kolejny etap rozbudowy sieci wodociągowej na południu Wrocławia oraz w gminie Kobierzyce. W styczniu 2019 r. porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (która wyłoży pieniądze, a samorządy oddadzą je jej w ciągu 10 lat), wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele MPWiK we Wrocławiu i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
- Nasza inwestycja to dwa główne elementy: magistrala wodociągowa o długości ok. 5,5 km oraz rozbudowa istniejącej przepompowni wody w Bielanach Wrocławskich – dodaje Konrad Żechałko, prezes Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
REKLAMA
Zakres prac inwestycyjnych, które wykona MPWiK Wrocław, obejmuje budowę odcinka tzw. magistrali południowej DN 800 na południu Wrocławia, od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej (20,3 mln zł) oraz strefowej pompowni wody III stopnia (3,5 mln zł).
Koszt wszystkich tych prac opiewa łącznie na kwotę 23,8 mln zł. Zakończenie modernizacji pompowni w Bielanach Wrocławskich planowane jest na drugą połowę 2021 r. Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 r., a w projekt zaangażowane będą zarówno ARP, MPWiK jak i KPWiK.

To nie jedyna inwestycja tego typu w gminie Kobierzyce

Przypomnijmy, że oprócz tego przedsięwzięcia, w gminie Kobierzyce równolegle realizowana jest inna inwestycja o wartości ponad 100 mln zł w rozbudowę sieci kanalizacyjnej i rozbudowę oczyszczalni ścieków. Jest to największa tego typu inwestycja w historii tej podwrocławskiej gminy.
W ramach inwestycji modernizowana jest sieć kanalizacyjna w jedenastu miejscowościach: Małuszowie, Bąkach, Krzyżowicach, Żernikach Małych, Racławicach Wielkich, Chrzanowie, Magnicach, Pełczycach, Księginicach, Kuklicach i Nowinach. Wyremontowana będzie również oczyszczalnia ścieków. Zlikwidowana zostanie ta w Pustkowie Żurawskim, a wszystkie ścieki przekierowane do oczyszczalni w Kobierzycach, która jest obecnie modernizowana.
Po rozbudowie zakładu w Kobierzycach będzie on obsługiwał cały obszar aglomeracji Kobierzyce. Skorzysta z niego ponad 9,6 tys. mieszkańców. Do oczyszczalni zostaną podłączone miejscowości: Kobierzyce, Królikowice, Pustków Żurawski, Damianowice, Dobkowice, Rolantowice, Jaszowice, Cieszyce, Wierzbice, Solna, Owsianka i Żurawice. Samorządowcy szacują, że przepustowość oczyszczalni po modernizacji wyniesie 1,4 tys. m3 na dobę. Prowadzone prace to m.in.: budowa instalacji do mechanicznego, biologicznego i chemicznego oczyszczania ścieków oraz wyposażenie obiektu w urządzenia do prowadzenia gospodarki osadami.
Ta inwestycja ma się zakończyć do końca bieżącego roku.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Bielanin(gość)
Jakie substancje będzie odprowadzał LG w swoich ściekach?
REKLAMA