Energa zwiększy tempo inwestycji

Energa zwiększy tempo inwestycji

Toruń
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

Nakłady toruńskiego oddziału Energa-Operator na rozbudowę i modernizację sieci z roku na rok stają się coraz wyższe. Miniony rok to w pełni zrealizowane przedsięwzięcia w obszarze przyłączenia nowych klientów, budowy nowych sieci i poprawy niezawodności zasilania. Energa zapowiada, że w roku 2013 tempo wzrostu inwestycji zostanie zwiększone, a priorytetem staną się działania mające służyć poprawie wskaźników niezawodności zasilania klientów.

 

Zainwestowane w 2012 r. środki finansowe o łącznej kwocie ponad 140,5 mln zł pozwoliły na wybudowanie i zmodernizowanie 516 km odcinków linii napowietrznych i kablowych wszystkich napięć wraz z przyłączami. W celu przyłączenia nowych klientów zostało wybudowanych 260. nowych transformatorów SN/nN oraz 110 nowych stacji SN/nN. W ramach modernizacji wymienione lub wybudowane zostały 83 transformatory wymagające częstych zabiegów eksploatacyjnych oraz 12 stacji w tym jedna typu GPZ. Podjęte zostały też działania mające służyć ograniczeniu ilości i czasu trwania przerw awaryjnych. W tym celu wymienione zostały rozdzielnice stacyjne oraz zabudowane rozłączniki sieci napowietrznych. Pozwoli to na poprawę ciągłości zasilania oraz dalsze ograniczenie strat sieciowych. Dla naszych klientów oznaczać to będzie zmniejszenie niedogodności związanych z nieplanowanymi przerwami w dostawie energii elektrycznej.

 

REKLAMA

Założenia inwestycyjne w 2013 r. mają służyć dalszej poprawie niezawodności zasilania i budowie nowych sieci. Wydatki wzrosną do 188 mln zł. Efektem przewidzianych inwestycji mają być m. in. modernizacja i budowa ponad 534 km linii wszystkich napięć wraz z przyłączami, wymiana wyeksploatowanych rozdzielnic stacyjnych SN w stacjach wnętrzowych. W sieci średniego napięcia przewidziane jest zainstalowanie 153 transformatorów i 87 nowych stacji SN/nN oraz dalsza zabudowa 75 szt. rozłączników napowietrznych sterowanych radiowo wraz z sygnalizatorami zwarć. Urządzenia te umożliwiają załączanie i wyłączanie linii elektroenergetycznych SN pod obciążeniem, co zmniejsza ilość krótkotrwałych zaników napięcia dla odbiorców podczas wykonywania przełączeń w sieci elektroenergetycznej. Przesyłają też do dyspozytora informacje o przepływie prądu zwarciowego przez dany rozłącznik, co skutecznie ułatwia zlokalizowanie miejsca awarii, a przede wszystkim przyczynia się do skrócenia czasu jej trwania. W trosce o środowisko naturalne kontynuowane będą działania modernizacyjne w stacjach GPZ 110/15 kV polegające na budowie szczelnych stanowisk pod transformatorami. Urządzenia zabezpieczą środowisko gruntowo-wodne przed zanieczyszczeniem w przypadku awaryjnego wycieku oleju z transformatora.

 

Nakłady inwestycyjne w 2013 r. w istotnej części związane są z kontynuacją programów zapoczątkowanych w poprzednim roku i mają wpływ na zwiększenie ilości przyłączania nowych klientów, poprawę wskaźników ciągłości zasilania i zwiększenia mocy zainstalowanej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA